swiatlowod

Światłowód czy LTE? Co wybrać do firmy?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez dostępu do internetu w czasach, w których sieć www stała się najważniejszym sposobem przekazywania i magazynowania informacji. Wybór odpowiedniej technologii, która będzie obsługiwała internet w naszym przedsiębiorstwie, w dużej mierze zleży od charakteru naszej działalności.

Odpowiedź na pytanie o lepszy sposób dostarczania internetu jest trudne, a nawet niemożliwe – mówi ekspert z firmy Acnet. Obie technologie różnią się zasadniczo w kilku istotnych punktach. Dlatego, mimo iż w sieciach bezprzewodowych upatrujemy przyszłości branży informatycznej, dziś wciąż LTE i światłowód to raczej uzupełniające się, niż poważnie konkurujące ze sobą rozwiązania.

Bezprzewodowy internet LTE

Technologie bezprzewodowe są bardzo popularne ze względu na możliwość połączenia się z internetem w miejscach pozbawionych odpowiedniej infrastruktury, czyli po prostu okablowania. Oznacza to, że z takiego internetu możemy korzystać nie tylko stacjonarnie, ale także w podróży czy u klienta, bez konieczności proszenia o udostępnienie jego sieci.

LTE wykorzystuje sygnał radiowy, który dostarczany jest do urządzenia za pomocą masztów telefonii komórkowej. Obecnie technologia ta oferuje znacznie większe prędkości niż jej poprzednik, 3G. Wadą rozwiązania jest z kolei dzielenie przepustowości na użytkowników łącza, co może powodować zmniejszenie prędkości w przypadku korzystania z internetu przez kilku pracowników jednocześnie.

Niezawodne światłowody

Problem niestabilnej mocy sygnału nie występuje natomiast w tradycyjnych sieciach światłowodowych, dlatego zachęcamy do sięgnięcia po to rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest nieprzerwany dostęp i nieograniczona prędkość pobierania – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Acnet. Wykorzystanie sygnału optycznego i brak konieczności współdzielenia pasma, pozwala pracownikom stacjonarnym bez przeszkód korzystać z jednocześnie z internetu i telefonu.

Podsumowując, w każdej firmie działającej stacjonarnie, w której internet ma obsługiwać kilka stanowisk pracy, stałe łącze światłowodowe wydaje się być koniecznością. Natomiast w przypadku niewielkich przedsiębiorstw lub jako uzupełnienie możliwości światłowodów, najlepszym rozwiązaniem bezprzewodowym będzie internet LTE.

śr. ocena 5 / głosów 1