Surowce wtórne, czyli dlaczego warto segregować odpady

Z roku na rok produkujemy jako ludzkość coraz więcej śmieci. Wiele z nich składuje się na wysypiskach, a ze względu na bardzo długi czas rozkładu różnych materiałów, obszar wysypisk wciąż się powiększą. Niejednokrotnie znajdują się tam również śmieci wykonane z tworzyw, które podczas degradacji uwalniają toksyczne substancje, przedostające się następnie do gleby i wód gruntowych.

Segregowanie śmieci jest ekologiczne

Ochrona środowiska jest podstawowym celem segregacji śmieci, ponieważ pozwala na skuteczną i szybką utylizację tych najbardziej niebezpiecznych odpadów, a także pomaga w ograniczaniu rozrastania się wysypisk – zauważa nasz rozmówca z firmy Manesiak.

Chyba każdy z nas wie o tym, że wykorzystanie surowców wtórnych, pozwala zredukować negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko. I tak np., produkując papier z makulatury ograniczamy wycinkę drzew, a odzyskując aluminium ze złomu, oszczędzamy nieodnawialne rudy boksytu.

Jednak nie są to jedyne zalety pozyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych. Segregowanie śmieci w celu pozyskania surowców wtórnych to wymierne korzyści nie tylko dla ekologii, ale i gospodarki.

Segregowanie śmieci to oszczędność

Wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji nowych towarów jest znacznie mniej energochłonne, niż pozyskanie i przetwarzanie nowych surowców. Mamy więc pierwszą oszczędność na etapie wytwórstwa.

Co więcej, wykorzystanie surowców wtórnych może być… źródłem energii. Tak jest w przypadku tworzyw sztucznych, które utraciły już właściwości umożliwiające jakiekolwiek ponowne wykorzystanie w produkcji. Dzisiejsze technologie pozwalają przetworzyć śmieci plastikowe na materiał opałowy, a nawet czystą ropę.

Surowce wtórne w liczbach

Możliwości, jakie daje nam segregacja odpadów i ich wtórne wykorzystanie najlepiej obrazują liczby. Przykładowo, odzyskując szkło wykorzystane do produkcji jednej butelki, oszczędzamy równowartość energii, jaką zużywa 100 watowa żarówka przez 4 godziny pracy. Niecałe 30 butelek plastikowych wystarczy na wyprodukowanie ciepłego polaru, a niewiele ponad 650 aluminiowych puszek pozwoli na wyprodukowanie nowiutkiego roweru!

śr. ocena 5 / głosów 3