srodek-antygraffiti

Środki antygraffiti – przegląd dostępnych preparatów

Graffiti – dla jednych sposób artystycznego wyrazu, dla innych akt wandalizmu. Większość osób nie życzy sobie obcych malunków na swoich elewacjach. Niestety, niektóre ściany szczególnie kuszą osoby, które chcą zostawić przynajmniej swój tag albo ożywić nieco miejski krajobraz kolorami. Jest jednak prosty sposób na to, aby uchronić powierzchnię przed nieplanowanym malowaniem.

Rodzaje środków antygraffiti

Na rynku dostępne są preparaty, które chronią powierzchnie przed trwałym osiadaniem niepożądanych farb i ułatwiają ich usuwanie. Mamy do wyboru kilka środków antygraffiti. Jakich? O przybliżenie tego tematu poprosiliśmy specjalistę z firmy PHSC Chemicals.

Proponujemy trzy typy powłok antygraffiti w zależności od potrzeb klienta. Pierwsza to powłoka tracona. Zapewnia ona ochronę czasową, najkrótszą z tych trzech rodzajów. Następna w kolejności jest powłoka półtrwała – także działa czasowo, ale dłużej niż tracona. Dla osób, które potrzebują trwałej ochrony elewacji, są powłoki trwałe.

Powłoki tracone są bezpieczne dla chronionej powierzchni, a efekt można całkowicie odwrócić. Jest to też najtańsza metoda zabezpieczania ściany przed graffiti. Jest to powłoka hydrofobowa – nie dopuszcza do trwałego zabarwienia powierzchni płynną farbą i umożliwia jej łatwe zmycie. Trwałość powłoki zależy m.in. od pogody.

Półtrwałe środki antygraffiti są jedno- lub dwuskładnikowe. Także ułatwiają usuwanie farby z chronionych ścian. Wystarczają na 2 do 5 cykli malowania i zmywania graffiti, a z każdym kolejnym myciem preparatu ubywa.

Trwała ochrona obiektu przed zakusami grafficiarzy polega na jego zaimpregnowaniu. Utworzona powłoka nie dopuszcza do tego, aby farba osiadła na zabezpieczonym przedmiocie i nie wymywa się, gdy obraz jest usuwany. Odpowiadają za to powłoki antyadhezyjne. Mogą być matowe, połyskliwe lub kolorowe. Koszt takiego rozwiązania jest znaczny, ale efekty trwałe i zadowalające.

Zastosowania preparatów antygraffiti

Środki zabezpieczające przed graffiti można stosować na różnych przedmiotach i podłożach. Do obiektów, które wymagają takich ochrony, zaliczają się: mury, elewacje, pomniki, nagrobki, mosty, pomniki, rzeźby, kolumny, przystanki, kioski.

Z tego powodu preparaty zabezpieczające przed graffiti muszą być wszechstronne – i takie są. Dobrze współpracują zarówno z porowatymi, jak i gładkimi powierzchniami. Nadają się do stosowania na: tynku, betonie, kamieniu naturalnym czy cegle, w tym na zabytkowych obiektach. Ponadto niektóre z tych środków zabezpieczają powierzchnie przed klejami, co ułatwia usuwanie plakatów oraz taśm klejących.

śr. ocena 5 / głosów 6