W jaki sposób wykonuje się lakierowanie samochodów?

Lakierowa powłoka karoserii pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale również zabezpieczającą. To właśnie ona chroni metalową nawierzchnię przed wpływem czynników powodujących korozję – wilgocią i zanieczyszczeniami. Uszkodzona karoseria powinna zostać najszybciej oddana do lakierowania, w przeciwnym wypadku w bardzo krótkim czasie pokryje się rdzą. W jakich etapach odbywa się proces lakierowania auta?

Etap pierwszy – przygotowanie powierzchni

Pierwszy etap jest jednocześnie najbardziej uciążliwym, gdyż wymaga bardzo dużo czasu i wysiłku. Z drugiej strony bez odpowiedniego przygotowania nie ma nawet co liczyć o zadowalających efektach lakierowania – zaniedbania na tym etapie spowodują, że nowa powłoka lakierowa nie będzie się trzymać i szybko ulegnie uszkodzeniom. Przygotowania powierzchni rozpoczyna się od usunięcia starej warstwy lakieru z danego elementu karoserii – w domowych warunkach można w tym celu użyć papieru ściernego. Jeśli podejmujemy się tego zadania samodzielnie, powinniśmy najpierw dokładnie umyć samochód i odtłuścić go, a po skończeniu usuwania lakieru posprzątać całe pomieszczenie w celu usunięcia drobin lakieru, które mogą osadzać się na dopiero co oczyszczonej karoserii. Gdy to również zostało zrobione, należy ponownie umyć karoserię oraz nałożyć podkład.

Etap drugi – nakładanie lakieru bazowego

Po wyschnięciu podkładu należy wygładzić ją w celu usunięcia wszelkich nierówności. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć lakier bazowy.

Etap trzeci – nakładania lakieru bezbarwnego

Ostatnim etapem lakierowania jest nałożenie lakieru bezprawnego. Do pracy tej można przystąpić dopiero po wyschnięciu lakieru bazowego. Lakier bezbarwny po wyschnięciu jest polerowanu w celu usunięcia wszelkich niedoskonałości.

Lakierowanie w domu czy w zakładzie?

Niektórzy kierowcy podejmują się samodzielnego lakierowania aut, jednak w większości przypadków nie osiągają oni zadowalających efektów.

Najczęstszą przyczyną jest niedokładne przygotowanie powierzchni – wyjaśnia specjalista z Centrum Likwidacji Szkód Walder Na tym etapie można popełnić wiele błędów. Koniecznie należy pamiętać o doborze odpowiedniego papieru ściernego do usuwania rdzy, przygotowania powierzchni i szlifowania szpachli.

Powinniśmy również pamiętać o zachowaniu czystości, gdyż wszelkie zanieczyszczenia, takie jak brud, pył ze starego lakieru czy drobne owady uniemożliwiają dokładnie przywarcie nowego lakieru do powierzchni – to właśnie w tych miejscach lakier jest najbardziej podatny na uszkodzenia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na słabe efekty samodzielnego lakierowania jest niestosowanie się do zaleceń producentów lakierów. Jeśli nie posiadamy doświadczenia i chcemy uniknąć błędów, najlepszym wyborem będzie oddanie samochodu do lakiernika.

śr. ocena 5 / głosów 3