W jaki sposób wygładza się wydruki w 3D

Trójwymiarowe wydruki do niedawna wydawały się całkowitą abstrakcją. Trudno było sobie wyobrazić drukarkę, która przygotuje dla nas na przykład zaprojektowaną wcześniej figurkę do gry planszowej. Dziś wydruki trójwymiarowe stają się coraz bardziej powszechne, a drukarki 3D znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wydruki powstałe z tworzyw sztucznych, na przykład ABS, nie są jednak zwykle takie, jak byśmy oczekiwali w czasie ich projektowania. Jedną z podstawowych wad jest wyraźna widoczność faktur, które powstały po nakładaniu kolejnych warstw tworzywa. Jaki je zniwelować?

Wygładzanie wydruków – najprostsze pomysły

Wydruki, jakie otrzymujemy dzięki nowoczesnym drukarkom 3D, często nie są tak gładkie i szkliste, jak byśmy tego oczekiwali. Pierwszy sposób, na jaki wpadli twórcy drukarek 3D, było wykorzystanie wysokiej temperatury. Rozgrzanie elementu w specjalnie przystosowanym piecu miało zapewnić wydrukowi gładkość. Nie był to jednak dobry pomysł, ponieważ drobne elementy topiły się i wygładzały za bardzo. Kolejna idea to metoda waporyzacji acetonowej, która działa tylko na ABS, ponieważ materiał ten rozpuszcza się w acetonie. Kiedy nałożymy aceton na powierzchnię wydruku, tworzy się na niej napięcie, które ją wygładza. Materiał jest na aceton bardzo wrażliwy, a więc nie możemy po prostu wrzucić gotowego wydruku do naczynia wypełnionego acetonem. Wydruki wygładzamy w oparach acetonu. By je uzyskać w warunkach domowych, do zbiornika, na przykład słoika, należy wlać niewielką ilość acetonu. Następnie umieszczamy przedmiot w zbiorniku w taki sposób, by bezpośrednio nie miał kontaktu z powierzchnią acetonu. Podgrzewamy zbiornik do temperatury około 50 stopni. Po kilku minutach zobaczymy efekty – wydruk się wygładzi.

Magiczna substancja

Około dwa lata temu na rynku pojawił się pewien ciekawy produkt, który służy do wygładzania wydruków 3D z ABSu i PLA. To zestaw, który zawiera żywicę epoksydową oraz utwardzacz – mówi nam przedstawiciel firmy Prodekstop3D z Warszawy.

Obydwie substancje należy ze sobą zmieszać w określonych proporcjach, a następnie nałożyć pędzelkiem na powierzchnię wydrukowanego przedmiotu. Powłoka, która powstaje z żywicy, wypełnia nierówności obiektu, między innymi granice między warstwami. Powierzchnia staje się gładka i błyszcząca. Jeśli jest taka potrzeba, przedmiot należy przeszlifować papierem ściernym – uzyskamy wtedy matowe pokrycie. Co ciekawe, do mieszanki żywicy epoksydowej z utwardzaczem, możemy dodać na przykład metalowego proszku, czy barwnika – i kompletnie zmienić wygląd wydruku. Zwykła żywica epoksydowa również nada przedmiotom bardziej gładkiego wyglądu, jednak po pierwsze schnie przez kilka godzin, a po drugie jej warstwa nigdy nie będzie idealnie gładka. Do wygładzania wydruków należy więc wykorzystywać produkty, które są przeznaczone typowo do takich prac.

śr. ocena 5 / głosów 5