Wygładzanie wydruków – najprostsze pomysły
Wydruki, jakie otrzymujemy dzięki nowoczesnym drukarkom 3D, często nie są tak gładkie i szkliste, jak byśmy tego oczekiwali. Pierwszy sposób, na jaki wpadli twórcy drukarek 3D, było wykorzystanie wysokiej temperatury. Rozgrzanie elementu w specjalnie przystosowanym piecu miało zapewnić wydrukowi gładkość. Nie był to jednak dobry pomysł, ponieważ drobne elementy topiły się i wygładzały za bardzo. Kolejna idea to metoda waporyzacji acetonowej, która działa tylko na ABS, ponieważ materiał ten rozpuszcza się w acetonie. Kiedy nałożymy aceton na powierzchnię wydruku, tworzy się na niej napięcie, które ją wygładza. Materiał jest na aceton bardzo wrażliwy, a więc nie możemy po prostu wrzucić gotowego wydruku do naczynia wypełnionego acetonem. Wydruki wygładzamy w oparach acetonu. By je uzyskać w warunkach domowych, do zbiornika, na przykład słoika, należy wlać niewielką ilość acetonu. Następnie umieszczamy przedmiot w zbiorniku w taki sposób, by bezpośrednio nie miał kontaktu z powierzchnią acetonu. Podgrzewamy zbiornik do temperatury około 50 stopni. Po kilku minutach zobaczymy efekty – wydruk się wygładzi.
Magiczna substancja
Około dwa lata temu na rynku pojawił się pewien ciekawy produkt, który służy do wygładzania wydruków 3D z ABSu i PLA. To zestaw, który zawiera żywicę epoksydową oraz utwardzacz – mówi nam przedstawiciel firmy Prodekstop3D z Warszawy.
Obydwie substancje należy ze sobą zmieszać w określonych proporcjach, a następnie nałożyć pędzelkiem na powierzchnię wydrukowanego przedmiotu. Powłoka, która powstaje z żywicy, wypełnia nierówności obiektu, między innymi granice między warstwami. Powierzchnia staje się gładka i błyszcząca. Jeśli jest taka potrzeba, przedmiot należy przeszlifować papierem ściernym – uzyskamy wtedy matowe pokrycie. Co ciekawe, do mieszanki żywicy epoksydowej z utwardzaczem, możemy dodać na przykład metalowego proszku, czy barwnika – i kompletnie zmienić wygląd wydruku. Zwykła żywica epoksydowa również nada przedmiotom bardziej gładkiego wyglądu, jednak po pierwsze schnie przez kilka godzin, a po drugie jej warstwa nigdy nie będzie idealnie gładka. Do wygładzania wydruków należy więc wykorzystywać produkty, które są przeznaczone typowo do takich prac.