W jaki sposób działają zgrzewarki ultradźwiękowe

Zgrzewarki ultradźwiękowe to urządzenia, przy pomocy których dokonuje się łączenia materiałów syntetycznych. To przemysłowa metoda zespalania oraz cięcia materiałów syntetycznych, w której nośnikiem energii są fale akustyczne o wysokich częstotliwościach. Sprawdźcie na czym polega działanie zgrzewarek ultradźwiękowych.

O zgrzewaniu ultradźwiękami

Zgrzewanie ultradźwiękowe jest metodą zespalania ze sobą części, elementów i fragmentów materiałów. Ten proces zachodzi z pomocą specjalnej zgrzewarki, której działanie możliwe jest dzięki falom akustycznym charakteryzującym się wysokimi częstotliwościami.

W zgrzewarkach ultradźwiękowych fale akustyczne są nośnikiem energii. Poprzez lokalne oddziaływanie na dociśnięte do siebie fragmenty łączonych materiałów, powodują ich stopienie i uplastycznienie. W efekcie elementy te trwale się ze sobą łączą – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę BOSMANN.

Dzięki zgrzewarkom ultradźwiękowym można uzyskać wytrzymałe i mocne połączenie zespalanych ze sobą materiałów. Sposób ten opiera się na łączeniu cząstek polimerowych.

Budowa i zastosowanie zgrzewarek ultradźwiękowych

Zgrzewarki ultradźwiękowe wyposażone są w narzędzia tworzone z wysokiej jakości stali, która zapewnia im długą żywotność m.in. sonotroda, wałek. Posiadają możliwość monitorowania parametrów krytycznych, co stanowi gwarancję najwyższej precyzji i powtarzalności całego procesu. Połączenia uzyskane przy użyciu tego typu zgrzewarek mogą przetrwać w najcięższych warunkach pracy i sprostają najbardziej surowym wymaganiom eksploatacyjnym.

Metoda zgrzewania ultradźwiękami wykorzystywana jest przede wszystkim do łączenia par materiałów, które różnią się między sobą swoim składem. W procesie zgrzewania nie trzeba bowiem stosować elementów złącznych, takich jak nici, klej, kołki i sztyfty, ani połączeń adhezyjnych. Zgrzewać ultradźwiękami można ze sobą tworzywa, które odznaczają się wysoką zdolnością przenoszenia drgań mechanicznych, a więc materiały o dużym module sprężystości.

Zgrzewarki ultradźwiękowe znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu szerokiej gamy produktów dla przemysłu:

  • motoryzacyjnego,
  • maszynowego,
  • elektrycznego,
  • elektronicznego,
  • lotniczego,
  • energetycznego,
  • chłodniczego,
  • filtracyjnego,
  • medycznego.

Pomocne urządzenie

Zgrzewarki ultradźwiękowe stanowią znaczne ułatwienie wszędzie tam, gdzie trzeba trwale połączyć ze sobą materiały o różnych strukturach. Ich funkcjonalność sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym przede wszystkim w przemyśle.

śr. ocena 5 / głosów 3