W jaki sposób dobrać system klimatyzacji do biura?

Przez długi czas klimatyzacja kojarzyła się z wyjątkowo luksusowymi wnętrzami – obecnie zetknąć można się z nią na niemal każdym kroku. To przydatny element wyposażenia biur, gdzie warto stworzyć odpowiednie warunki do pracy, szczególnie w okresie letnich upałów. W niniejszym tekście podpowiadamy, w jaki sposób dobrać klimatyzację odpowiednią właśnie do pomieszczeń biurowych.

Rodzaj klimatyzatora

W pierwszej kolejności konieczne jest wybranie jednego z wariantów klimatyzatorów. Do wyboru mamy cztery:

  • monoblok mobilny – przenośny klimatyzator jednoczęściowy
  • monoblok stacjonarny – montowany na stałe klimatyzator jednoczęściowy
  • split mobilny – przenośny klimatyzator dwuczęściowy
  • split stacjonarny – montowany na stałe klimatyzator dwuczęściowy

Każdy z nich ma swoje zalety, jednak dla biur zdecydowanie najlepszym wyborem będą klimatyzatory stacjonarne typu split – oferują one najwyższą jakość chłodzenia, a przy tym są ciche w eksploatacji, gdyż najbardziej hałaśliwe podzespoły znajdują się w jednostce montowanej na zewnątrz. W dużych biurach stosowane są zwykle systemy multisplit, czyli kilka jednostek wewnętrznych, połączonych z jedną z jednostką zewnętrzną.

Parametry techniczne klimatyzatorów

Skoro wiemy już, jaki rodzaj klimatyzacji powinniśmy zastosować, czas przyjrzeć się dokładniej parametrom technicznym systemu. Najważniejsza z nich jest moc chłodzenia – warto w tej kwestii skorzystać z pomocy sprzedawcy, który pomoże nam dobrać moc do warunków otoczenia.

Jest to bardzo istotne, gdyż sami nie będziemy w stanie ocenić, jaka moc będzie wystarczająca – wyjaśnia specjalista z firmy Szałek, zajmującej się sprzedażą systemów klimatyzacji i profesjonalną obsługą serwisową – Jeśli moc będzie zbyt mała, klimatyzacja nie będzie w stanie utrzymać w pomieszczeniu pożądanej temperatury, jeśli zaś zbyt duża – koszty eksploatacji klimatyzacji będą nieproporcjonalnie wysokie.

W doborze mocy konieczne jest uwzględnienie wielkości pomieszczenia oraz jego nasłonecznienia, grubości ścian i izolacji, a nawet liczby okien i wysokości, na jakiej znajduje się biuro. Do pozostałych istotnych parametrów klimatyzatorów zaliczamy:

  • Wydajność – a więc jaką ilość powietrza klimatyzator jest w stanie „przepuścić” w ciągu godziny. Uzależniona powinna być od kubatury pomieszczenia.
  • Zakres temperatur – warto zwrócić uwagę na stosowaną skalę, a więc o ile stopni możemy zmienić temperaturę chłodzenia
  • Wyposażenie dodatkowe – np. filtry, oczyszczające powietrze z kurzu i pyłu
  • Głośność pracy – to parametr szczególnie istotny w biurach, gdyż wpływa na komfort pracy. Klimatyzatory ciche to takie, które generują hałas nie wyższy niż 55 dB.
śr. ocena 7.5 / głosów 2