Schemat działania instalacji energetyki prosumenckiej

Od kilku lat mamy możliwość montowania tzw. instalacji prosumenckich, czyli instalacji energetycznych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Nowy model działania, oparty na rozproszeniu źródeł energii, zdobywa coraz większą popularność i odciąża elektrownie, a konsumentom zapewnia sporą oszczędność i niezależność od energii. Jakie są inne zalety i schemat działania energetyki prosumenckiej?

Schemat działania

Działanie instalacji prosumenckich można łatwo wytłumaczyć na przykładzie domowej elektrowni fotowoltaicznej. Moduł fotowoltaiczny, to – mówiąc bardziej po ludzku – panel słoneczny, który pochłania promienie słoneczne. Promienie powodują wybijanie elektronów z krzemu, a one są dalej poprzez przewody wyprowadzane poza ogniwo. Po uporządkowaniu ruchu elektronów możemy mówić o uzyskaniu prądu elektrycznego, który otrzymamy na wyjściu modułu fotowoltaicznego. Jest to prąd stały, a jego napięcie uzależnione jest od aktualnego nasłonecznienia (mocy i casu trwania promieni). Oczywiście takim prądem nie napędzimy żadnego urządzenia, ponieważ jego parametry zmieniają się w czasie – dlatego musi on przejść jeszcze przez inwerter, który zamienia prąd stały (o zmieniającym się napięciu) w prąd przemienny o parametrach dostosowanych do sieci elektroenergetycznej. Mając tak uzyskiwany prąd będziemy musieli zmienić nieco przyzwyczajenia, np. prać, zmywać i używać innych urządzeń podczas dnia, aczkolwiek tak naprawdę mało kto wykonuje je w nocy. Wskazane też jest, aby całkowicie wykorzystywać uzyskaną ze słońca lub innego źródła energię – chyba, że mamy możliwość sprzedaży i włączenia nadwyżek do sieci ogólnej.

Inne zalety

Ale darmowa i niezależna energia, której nadwyżki możemy w dodatku sprzedać i włączyć do sieci, to nie jedyne zalety tego systemu. Tak pozyskana energia jest po prostu zdrowsza – nie wymaga ona bowiem szkodliwych dla zdrowia, bo emitujący promieniowanie elektromagnetyczne instalacji tradycyjnych. Na budowę takiej instalacji nie jest też potrzebna koncesja, a jej montaż i przyłączenie bardzo łatwe, dlatego możemy montować ich dowolną ilość. A łącząc np. fotowoltaikę i pompę ciepła możemy w zasadzie całkowicie uniezależnić się od płatnych dostawców energii. Jeżeli z elektryczności korzystamy często i intensywnie, to taka inwestycja szybko nam się zwróci. Dlatego warto zapoznać się z ofertą firm produkujących takie instalacje, np. przedsiębiorstwem Andre Tech.

 

śr. ocena 10 / głosów 1