awaria drukarki

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii drukarek?

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są dziś codziennością w każdym biurze, urzędzie, zakładzie usługowym, ale też w coraz większej liczbie domów. Możliwość wydrukowania dowolnych treści w każdej chwili to duże udogodnienie. Czasem jednak drukarka ulega awarii. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny usterek tego urządzenia? Jak je zdiagnozować i czy można coś zdziałać samemu?

Dlaczego drukarka nie drukuje?

Wiele osób uważa drukarki za „kapryśne” urządzenia, które niekiedy zdają się działać według własnego widzimisię, na złość użytkownikowi. To wyrażane półżartem przeświadczenie bierze się z niedostatecznego zrozumienia tego, jak działa drukarka. Choć lista jej usterek jest długa, część z nich to nie prawdziwe usterki, lecz drobne przeoczenia i pomyłki popełniane przez osoby obsługujące urządzenie. Jakie są najbardziej prozaiczne, a zarazem bardzo częste powody, dla których drukarka odmawia posłuszeństwa? Opowie o tym specjalista z firmy As-Mar, która zajmuje się techniką biurową.

Jeśli chodzi o problem z rozpoczęciem drukowania, nie należy się martwić na zapas. Do najczęstszych przyczyn zaliczają się bowiem: niewłaściwe podłączenie drukarki do komputera, brak papieru, brak sterowników lub nieprawidłowa ich instalacja, niedomknięta pokrywa tonera lub jego brak albo nieodbezpieczenie po założeniu.

Z tymi wszystkimi problemami można się uporać w kilka minut. Jeżeli jednak nie jesteśmy za pan brat z technologią, pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z instrukcją obsługi. Często właśnie tam znajduje się rozwiązanie problemów, a nieco lepsze poznanie urządzenia pozwoli uniknąć ich w przyszłości.

Dlaczego drukarka drukuje brzydko?

Nieco inne przyczyny mają problemy związane z jakością wydruku. Nie muszą one jednak oznaczać poważnej awarii drukarki. Niemniej, jeżeli wydruki są zbyt jasne lub zbyt ciemne, drukarka zostawia plamy albo nanosi obraz nierównomiernie czy też wydruk jest ledwo widoczny, zdecydowanie coś jest nie tak. Tylko co? Tutaj także jest kilka odpowiedzi, m.in.:

  • Toner kiepskiej jakości, wadliwy – jeżeli nieprawidłowości w wydrukach pojawią się po zmianie tonera, można podejrzewać, że to w nim tkwi problem. Może on być dozowany nierównomiernie, niedostateczne lub zbyt intensywnie.
  • Niewłaściwe ustawienia wydruku. Program komputerowy współpracujący z drukarką daje wiele opcji wydruku. Inne ustawienia są dla tekstu, inne dla kolorowej fotografii, jeszcze inne np. dla etykiet. Trzeba pamiętać o tym, że aby efekt był jak najlepszy, należy dopilnować, żeby ustawienia były zgodne z tym, co chcemy osiągnąć.
  • Brak konserwacji. Wnętrze drukarki nie jest szczelnie zabezpieczone. Stopniowo dostają się do niego zanieczyszczenia z zewnątrz: drobiny kurzu, nieco wilgoci z powietrza i inne. Aby drukarka działała poprawnie, musi być regularnie czyszczona i konserwowana.
śr. ocena 5 / głosów 1