CNC w produkcji mebli

Rola usług CNC w produkcji mebli na wymiar

Rynek meblarski z roku na rok coraz bardziej się rozwija i stawia na nowoczesne technologie, które gwarantują piękny wygląd, ale i odpowiednią jakość wyposażenia domowego. Jedną z chętnie wykorzystywanych metod podczas produkcji mebli – zwłaszcza tych wykonywanych na zamówienie – jest CNC. Jakie są zalety tego rozwiązania oraz na czym dokładnie polega?

CNC – czym jest ta metoda?

Tajemniczo nazwane CNC to profesjonalne frezowanie z wykorzystaniem sterowania komputerowego, które coraz częściej wykorzystywane jest w procesach produkcji mebli. Jakie materiały mogą zostać poddane takiemu frezowaniu? Przede wszystkim:

  • tworzywa drewnopodobne,
  • tworzywa sztuczne.

Metoda ta jest idealna dla produkcji mebli twardych. Oznacza to, że nie może lub nie powinna być wykorzystywana dla mebli wykonanych z drewna.

Jak wygląda proces produkcji mebli z wykorzystaniem CNC?

Wszelkie czynności związane z produkcją mebli z wykorzystaniem CNC rozpoczynają się od przygotowania otworów przeznaczonych na zawiasy. Kolejnym etapem jest wykrój płyt według wcześniej przygotowanych formatów. Wśród kolejnych działań znajdują się między innymi nitowanie i dodatkowe wiercenie – w razie potrzeby. Tak przygotowany materiał jest bardzo dokładnie czyszczony. Ostatnim etapem jest natomiast pokrywanie okleiną gotowych elementów meblowych.

Dlaczego wykorzystanie CNC w produkcji mebli jest opłacalne?

Nowoczesna metoda produkcji opierająca się na zastosowaniu CNC ma wiele zalet. Przede wszystkim jedno urządzenie wykonuje wiele czynności – dzięki temu ograniczone zostają koszty związane bezpośrednio z produkcją. Ponadto zastosowanie takiego procesu technologicznego przekłada się w dużej mierze na ograniczenie odpadków, co również wiąże się z oszczędnościami dla firmy. Maszyna wykorzystywana podczas obróbki CNC jest bardzo wydajna, praca jest przyspieszona, a jednocześnie wykonywana w sposób bardzo precyzyjny. Jest to bardzo ważne – zwłaszcza w przypadku zamówień mebli przez indywidualnych klientów. Największą zaletą jest kwestia obsługi maszyny. Tak naprawdę w całym procesie powstawania mebli bierze udział tylko jedna osoba.

Jakie meble mogą być wykonane z użyciem CNC?

Jak podkreśla specjalista z firmy Kędziora Meble: Tak naprawdę jedynym ograniczeniem dla wykorzystania metody CNC w przemyśle meblarskim nie jest rodzaj czy przeznaczenie mebli, ale materiał, z którego są one wykonywane. Obróbka CNC dotyczy twardych materiałów – tworzyw sztucznych lub tworzyw drewnopodobnych. Z nich natomiast można wykonać meble do praktycznie każdego pomieszczenia domowego. Takie produkty idealnie pasują do kuchni
i łazienek – głównie ze względu na swoje właściwości. Jednak równie dobrze meble powstałe w wyniku obróbki CNC sprawdzą się w sypialni, salonie, czy pokojach dziecięcych. Kwestia ich zastosowania leży całkowicie po stronie klienta i jego indywidualnych preferencji
– dodaje.

Meble CNC z roku na rok stają się coraz popularniejsze i zastępują zdecydowanie droższe meble drewniane – tym bardziej że mogą być wykonywane na zamówienie oraz w łatwy sposób dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

śr. ocena 5 / głosów 1