Rodzaje akcesoriów stosowanych w druku 3D

Rodzaje akcesoriów stosowanych w druku 3D

Posiadanie desktopowej drukarki 3D powoli przestaje być fanaberią. Urządzenia tego typu coraz częściej spotykamy nie tylko w przedsiębiorstwach i szkołach, ale też w domach prywatnych, gdzie wykorzystywane są do celów hobbystycznych. Druk 3D to już nie tylko możliwość szybkiego prototypowania i błyskawicznego przygotowywania małych serii produktów, ale także coraz łatwiej dostępna rozrywka.

 

– Technologia druku trójwymiarowego rozwija się w niesamowitym tempie. Dzięki temu profesjonaliści mogą korzystać z coraz bardziej precyzyjnych i szybszych urządzeń, zaś niewielkie modele osiągają ceny na tyle niskie, by być dostępnymi dla szerokiego grona odbiorców – mówi specjalista z warszawskiej firmy Prodesktop3D.

Czego potrzebujesz do druku przestrzennego?

Jeżeli dopiero planujesz rozpoczęcie przygody z drukiem 3D, zwróć uwagę, że dobre urządzenie to nie wszystko. Tak jak zwykła drukarka potrzebuje papieru i tuszu lub tonera, drukarka 3D też wymaga odpowiednich materiałów. Kluczową rolę odgrywa tutaj tworzywo, z którego powstaje wydruk, czyli filament.

Filamenty sprzedawane są w postaci żyłki nawiniętej na rolkę. Jako tworzywo wykorzystuje się rozmaite materiały, najczęściej PLA lub ABS, ale nie tylko. Dostępne są filamenty do drukarek 3D imitujące drewno czy kamień i wiele innych.

Akcesoria do druku 3D

Wydruk przestrzenny powstaje na stole drukarki 3D. Oznacza to, że w trakcie druku tworzony obiekt musi stabilnie przylegać do stołu, zaś po zakończeniu pracy – konieczne będzie oddzielenie go od powierzchni, na której powstał.

Pierwszym zadaniem drukarza 3D jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej przyczepności wydruku do stołu roboczego. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas tworzenia pierwszych warstw wydruku, które będą stanowiły podstawę dla całego modelu. Większość stołów roboczych w drukarkach 3D posiada blaty szklane, zdarzają się jednak również takie z powierzchniami z blachy, tworzywa sztucznego, a nawet drewna.

W przypadku stołu ze szklanym blatem możliwości zwiększenia przyczepności wydruku jest wiele. Jedną z nich jest użycie kleju w sprayu, np. C-Stick, który doskonale sprawdza się na podgrzewanych stołach roboczych. Klej zapewnia doskonałą przyczepność przy wysokiej temperaturze i umożliwia łatwe usunięcie wydruku z blatu po zakończeniu pracy, kiedy temperatura spada.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie podkładek adhezyjnych, czyli specjalnych naklejek na stół roboczy drukarki, które zwiększają przyczepność powstającego modelu i należą do najpopularniejszych akcesoriów do druku 3D. Podkładka COROPad dostępna jest w wielu rozmiarach i kolorach, jej aplikacja jest bardzo łatwa i umożliwia ciągłą pracę w wysokich temperaturach.

Do usunięcia wydruku ze stołu roboczego i oczyszczenia głowicy potrzebne będą przynajmniej podstawowe narzędzia. Pamiętajmy jednak, że gotowy model również wymaga wygładzenia i przynajmniej ogólnej obróbki, dlatego warto od razu zdecydować się na pełen zestaw, np. z oferty Wolf Tools. W takim komplecie znajdują się wszystkie niezbędne przyrządy, w tym skrobaki, ostrza i pogłębiacze mocowane w wymiennych uchwytach i rękojeściach, które zapewniają maksymalną wygodę podczas pracy z wydrukiem.

śr. ocena 5 / głosów 1