Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczy wykorzystywany jest przede wszystkim do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej oraz zasilania urządzeń. Używa się go w tak różnych sytuacjach jak place budowy i imprezy terenowe, lecz znajduje również swoje wykorzystanie w innych sytuacjach, kiedy może nastąpić przerwa w dostawie prądu.

Czy agregat faktycznie jest potrzebny?

Dzisiaj agregat wykorzystywany jest najczęściej jako rezerwowe źródło energii w momencie awarii sieci. W chwili obecnej takie awarie mają miejsce minimum kilka razy w roku i w większości przypadków zdarzają się w chwili, gdy najmniej tego potrzebujemy. Dlatego warto się zastanowić, czy takie alternatywne źródło energii nie okazałoby się najlepszym rozwiązaniem na taki wypadek. Większość takich urządzeń składa się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz sprzętów pomiarowo-kontrolnych i pomocniczych. Wszystko to umieszczane jest w konstrukcji wykonanej z metalu.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że czasami agregat jest podstawowym źródłem zasilania, albowiem w danym miejscu nie ma podłączenia na sieci elektrycznej. I to nie tylko na wymienionych wcześniej placach budowy i imprezach – taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w schroniskach górskich, które zlokalizowane są wysoko w górach i w ich okolicy nie ma żadnych innych budynków. Wtedy agregat jest odpowiedzialny na ogrzewanie, światło oraz siłę napędową. Musi więc być wydajny i niezawodny.

Rodzaje agregatów

Istnieje kilka podziałów agregatów, jednak najpopularniejszym jest podział na agregat przenośny oraz stały. To, który z nich wybierzemy, winno być uzależnione od głównego przeznaczenia agregatu. Jeśli ma on zastępować chwilowe przerwy w dostawie, to wówczas bez dwóch zdań zalecany jest przenośny. Jeśli jednak ma on być w danym miejscu stałym źródłem prądu, to wówczas lepszym rozwiązaniem będzie agregat stacjonarny. Kolejny podział rozróżnia agregaty na system ręcznego sterowania i na system automatyczny. Chodzi tutaj w szczególności o sposób uruchomiania. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są agregaty jednofazowe i trójfazowe – tu wybór musi być zależny od przeznaczenia. Te drugie wykorzystywane są głównie do kotłów elektrycznych czy zestawów hydroforowych.

Dlatego też wybierając agregat trzeba przemyśleć, jak często będziemy go stosować i do czego. Dopiero wtedy można podjąć ostateczną decyzję i zapoznać się z ofertą dobrego dystrybutora, jak np. firma ElektroInstal.

śr. ocena 10 / głosów 1