Przeglądy klimatyzacji. Jak często?

Klimatyzatory to bez wątpienia urządzenia, które poprawiają nasz komfort życia. Trudno wyobrazić sobie zakup nowego samochodu bez systemu klimatyzacji, prawda? Podobnie podchodzimy już do kwestii odświeżania i schładzania powietrza w biurach i innych pomieszczeniach, w których spędzamy na co dzień dużo czasu. Klimatyzatory to dla nas spore udogodnienie, należy jednak pamiętać o ich regularnych przeglądach i czyszczeniu.

Zdrowie przede wszystkim

Klimatyzacja w naszych biurach, innych miejscach pracy, samochodach i domach, to naprawdę spora ulga – szczególnie w upalne dni, ale nie tylko. Klimatyzator może też ogrzewać pomieszczenie, gdy ciepła nam brakuje, a instalacja ogrzewania w pełni się nie sprawdza.

Nowoczesne klimatyzatory mogą służyć nam latami, pod warunkiem, że będziemy o nie właściwie dbać, a więc czyścić i pilnować wyznaczonych terminów przeglądów konserwacyjnych – mówi nam przedstawiciel firmy YogiCo z Ząbek. – Zaniedbywanie tego może odbić się na naszym budżecie, ale też na zdrowiu i dotyczy to nie tylko osób, które borykają się z astmą, czy alergiami, które utrudniają na co dzień oddychanie. Trzeba o tym mówić głośno i wyraźnie podkreślać tę kwestię.

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak ważny?

W uruchomionym klimatyzatorze nieustannie dochodzi do wymiany powietrza, a to niestety nigdzie nie jest w stu procentach czyste. Zanieczyszczenia osadzają się głównie na wewnętrznych filtrach. Filtry klimatyzatora muszą być czyszczone lub wymieniane – w przeciwnym razie, zamiast wprowadzać do pomieszczenia czyste powietrze, będziemy wprowadzać niezdrowy dla naszych płuc i innych organów mikroklimat. Zaniedbane urządzenie nie może w pełni oczyszczać powietrza z kurzu, pyłków i niedobrych dla naszego zdrowia mikroustrojów.

 Jak często dokonywać przeglądu?

Zawsze powinniśmy się kierować przede wszystkim wskazówkami producenta: dotyczy to tzw. splitów, multisplitów i przenośnych klimatyzatorów. Zdarza się jednak, że wskazania te gdzieś nam się zawieruszą, kupimy urządzenie używane bez instrukcji użytkowania i karty gwarancyjnej, czy przejmiemy lokal, w którym klimatyzator jest – ale bez dokumentacji. Co wtedy? Chcąc zapobiec szkodliwym dla naszego zdrowia skutkom używania niewłaściwie oczyszczonego klimatyzatora, uniknąć wydzielania się niechcianych zapachów i innych skutków ubocznych (np. gorszej wydajności, głośniejszej pracy), urządzenie należy serwisować minimum 2 razy do roku. Kiedy? Najlepiej przed sezonem i po sezonie, a więc na przełomie wiosennego marca/kwietnia i jesiennego września/października. Co powinien dla nas sprawdzić fachowiec? Oczywiście filtry klimatyzatora, skraplacz i parownik, a także sterowniki, przewody i ich izolacje. Klimatyzator powinien zostać dokładnie oczyszczony.

Nie warto lekceważyć regularnych przeglądów klimatyzacji. Cena takiej usługi nie jest wysoka, natomiast konsekwencje użytkowania klimatyzacji w niewłaściwym stanie mogą być dla nas kolosalne.

śr. ocena 5 / głosów 1