Jak przebiega proces lakierowania proszkowego?

Lakierowanie proszkowe jest technologią, która polega na nakładaniu na powierzchnię farby w proszku. Metoda ta należy do najbardziej efektywnych i najnowocześniejszych technik malowania metali. Sprawdźcie jak przebiega proces malowania tym sposobem.

Na czym polega lakierowanie proszkowe

W odróżnieniu od zwykłej farby, farby proszkowej nie miesza się z rozpuszczalnikiem. Aby przywierała do malowanej powierzchni wykorzystuje się siły elektrostatyczne. Przyciągają one cząsteczki wcześniej naelektryzowanej farby do malowanego elementu. Istotnym krokiem jest uprzednie precyzyjne oczyszczenie powierzchni.

-Lakierowanie proszkowe, nazywane także malowaniem, staje się coraz bardziej popularną techniką, która pozwala na estetyczne i trwałe powlekanie materiałów z aluminium, ze stali oraz z innych metali – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę EL-MIX.

Farba, której używa się do lakierowania posiada cząsteczki pigmentu oraz żywicę, dzięki czemu powłoka nałożona na materiał jest zarówno trwała, jak i barwna oraz estetyczna. Farbę nanosi się na powierzchnię poprzez specjalne pistolety, które natryskują drobne cząstki na malowaną powierzchnię.

Etapy lakierowania

Lakierowanie (malowanie) proszkowe przebiega w kilku etapach:

  • przygotowanie powierzchni – dokładne umycie elementu, usunięcie zanieczyszczeń i drobinek powodujących nierówności w powłoce, które mogą ją osłabiać, nałożenie zabezpieczenia antykorozyjnego (fosforanów żelaza), suszenie powierzchni detalu,
  • nakładanie farby – nakłada się ją przy pomocy specjalnych pistoletów rozpylających cząsteczki po powierzchni uziemionego detalu, naładowany dodatnio proszek świetnie przylega do malowanego elementu,
  • suszenie elementów – w suszarce elektrycznej, uzyskując wysoką temperaturę dajemy szansę farbie na uzyskanie odpowiednich właściwości, takich jak odporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia,
  • polimeryzacja – po zakończeniu poprzedniego etapu element z nałożoną farbą proszkową wkłada się na 20 minut do specjalnego pieca, tam zostaje poddany polimeryzacji (w temp. 210°C).
śr. ocena 5 / głosów 3