kino domowe

Projektory do kina domowego

Jeśli planujesz stworzyć kino domowe z prawdziwego zdarzenia, to znaczy takie, w którym uzyskasz nastrój podobny do tego  z sali kinowej, ale nie jesteś pewien na co zwrócić szczególną uwagę, postaramy się ułatwić Twój wybór. W pierwszym rzędzie omówimy najważniejsze parametry projektorów, bo to one stanowią podstawę kina, zarówno tego komercyjnego, jak i domowego.

Oglądanie filmów na wielkim ekranie bez konieczności wychodzenia z domu i dzielenia przestrzeni z obcymi ludźmi to niesamowity luksus, na który coraz częściej decydują się polscy fani kina i  entuzjaści widowisk sportowych – zauważa nasz rozmówca ze sklepu cyfrowedomy.pl.

Aby w pełni czerpać ze wszystkich zalet, jakie daje duży ekran, warto zaopatrzyć się w projektor o specyficznych parametrach, bardzo ważnych w systemach kina domowego najwyższej jakości.

Rozdzielczość wyświetlanego obrazu

Jeszcze do niedawna wśród producentów projektorów panowało przekonanie, iż bardzo wysoka rozdzielczość Ultra HD, w przeciwieństwie do telewizorów, nie jest potrzebna w projektorach do kina domowego. Coraz bardziej wymagający klienci, jak widać po aktualnej ofercie rynkowej, wymusili więc zmianę tego zdania. Jeżeli zależy Ci na bardzo plastycznym obrazie, który będziesz mógł oglądać z niedużej odległości to szukaj projektora, który wyświetli filmy w rozdzielczości Ultra HD (4K). Przykładem takiego projektora do kina domowego jest niezwykle doceniany przez recenzentów model JVC DLA-RS400. Jest to jedna z najciekawszych propozycji projektora Ultra HD, który ponadto pozwala również na wyświetlanie filmów w 3D (tak, to możliwe nawet w twoim domu!). Jeśli nie jesteś przekonany do aż tak profesjonalnych rozwiązań, rozdzielczość Full HD (1920×1080) jest całkiem przyzwoitą alternatywą.

Stopa kontrastu

Jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy projektorami do kina domowego a tymi dla biznesu jest bardzo duża różnica w stopie kontrastu. Tak naprawdę chodzi o poziom czerni, który dla projekcji filmów jest niesłychanie istotny, natomiast nie ma żadnego znaczenia dla prezentacji obrazu podczas szkoleń. Nie jest tajemnicą, że uzyskanie głębokiej czerni przy dużej jasności jest nie lada wyzwaniem dla konstruktorów projektorów, stąd te do kina domowego są nieco droższe od tych dla biznesu. Zauważ, że kontrast na poziomie 400000:1 jest niemal czymś normalnym w projektorach do kina domowego, a jednocześnie jest czymś nieosiągalnym dla projektorów przeznaczonych do sal konferencyjno-szkoleniowych.

Długość ogniskowej obiektywu

Co prawda jest to parametr, który nie ma żadnego wpływu na jakość wyświetlanego obrazu, ale pozwala racjonalnie zagospodarować przestrzeń naszego kina w domu. To ona decyduje w jakiej odległości od ekranu projekcyjnego umieścimy projektor. Rynek w znaczniej mierze zdominowany jest przez tzw. klasyczny układ optyczny, czyli taki, w którym umieszczamy projektor od ekranu w odległości równej podwójnej szerokości wyświetlanego obrazu. Niedawno jednak jeden z producentów najlepszych projektorów do kina domowego pokazał urządzenie wyjątkowe. Projektor, który wyświetla 100” obraz z odległości kilkunastu centymetrów, z szafki przystawionej do ekranu. Mowa o projektorze do kina domowego SIM2 xTV. Ma on jeszcze jedno rewolucyjne rozwiązanie, a mianowicie laserowe źródło światła.

Źródło światła projekcyjnego

Kolejną istotną cechą projektora do kina domowego jest źródło światła i związana z nim przewidywana żywotność sprzętu. Zazwyczaj określona jest ona w czasie użytkowania, czasie wyświetlania filmów, a solidny producent na ten określony czas wystawia gwarancję. Najpopularniejsze są aktualnie lampy halogenowe, których żywotność sięga do 8 tys. godzin. Coraz częściej ostatnimi czasy pojawiają się projektory LED, których żywotność sięga 60 tys. godzin. Jedną z ciekawszych propozycji w tym segmencie jest projektor do kina domowego SIM2 NERO 3 LED. To już kolejna generacja projektora LED tego producenta.

Na koniec krótkie podsumowanie liderów na rynku projektorów do kina domowego. Wg opinii konsumenckich i eksperckich analiz jakości sprzętu audiowizualnego, najlepszym producentem projektorów do kina domowego jest SIM2. Wśród pozostałych, liczących się producentów możemy wymienić wspomnianego już wcześniej JVC Professional oraz gigantów, jak SONY, PANASONIC czy EPCON.

śr. ocena 4.8 / głosów 4