Programowanie robotów – klatki bezpieczeństwa

Intensywnie rozwijane programowanie robotów pociąga za sobą obawy, czy maszyny są bezpieczne dla człowieka. Jednak specjaliści przekonują, że jeśli zachowamy zasady bezpieczeństwa i zapewnimy odpowiednie środowisko pracy z robotami, współpraca będzie przebiegać efektywnie i bezproblemowo. Jedną z fizycznych blokad, które nie pozwalają na zagrożenie życia lub zdrowia człowieka jest stosowanie tzw. klatki bezpieczeństwa.

Programowanie robotów – co to właściwie jest?

Roboty, czyli inaczej maszyny, które są w stanie automatycznie wykonywać powtarzalne czynności, wykorzystuje się w przemyśle od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Programowanie robotów to przygotowanie precyzyjnej specyfikacji zadań, które urządzenie ma wykonać, zapisanie jej językiem zrozumiałym dla maszyny i doprowadzenie do interpretacji tych poleceń oraz przełożenie ich na działanie zgodnie z zapisanym przez człowieka algorytmem. Dzięki temu maszyny zastępują człowieka w zadaniach monotonnych, powtarzalnych, czy niebezpiecznych. Przy tym wykonują je szybciej, bez błędów i przy maksymalnej precyzji.

Człowiek vs. maszyna

Z całą pewnością programowanie robotów i ich wykorzystanie do zautomatyzowania pracy będzie rozszerzało się na coraz większą skalę. Pojawiają się obawy, czy roboty są bezpieczne dla człowieka. Pomijamy tu scenariusze rodem z science-fiction, mówiące o wypieraniu człowieka przez maszyny, czy nawet jego eksterminacji. To co bardziej realne i ważniejsze w wykorzystywaniu robotów w automatyce zadań, to profilaktyka bezpieczeństwa pracy.

Odpowiednio zaprogramowana w celach produkcyjnych maszyna, nie jest w stanie zagrozić człowiekowi. Nie pozwala na to oprogramowanie i liczne – fizyczne i wirtualne ­­­– blokady. Środowisko pracy, a może warto powiedzieć: współpracy, człowieka i robota musi spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko wypadku. Najczęściej spotykanymi zabezpieczeniami są fizyczne bariery ochronne, jak np. klatki bezpieczeństwa. Są to swoistego rodzaju odgrodzenia robota od człowieka. Dzięki nim każdy etap pracy jest profilaktycznie zabezpieczony, a jej efektywność nie jest niczym zakłócona. Roboty pracują w bezpiecznej strefie i nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ryzyko wypadków przy pracy jest zminimalizowane.

Czynnik ludzki

Bezpieczne i przemyślane stanowisko pracy to jedno, ale istotny jest również czynnik ludzki. Dlatego, jak mówi ekspert firmy Gripper-Pol, która specjalizuje się w automatyzacji procesów produkcyjnych:

Obok zaprogramowania robotów i stworzenia bezpiecznej strefy ich pracy, równie istotne jest przeszkolenie personelu, dotyczące między innymi bezpiecznego poruszania się w określonych strefach zrobotyzowanych.

Do stworzenia środowiska bezpiecznej współpracy człowieka z robotem, w ramach automatyzacji procesów produkcji, niezbędna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Natomiast niezależnie od tego, każdy pracownik powinien znać zasady bezpieczeństwa i zachowywać odpowiednie procedury, aby wykluczyć nawet najmniejsze ryzyko zagrożenia.

śr. ocena 5 / głosów 5