tlumik-akustyczny

Jak pozbyć się szkodliwych dźwięków? Tłumik akustyczny

Głośne dźwięki nie są dobre dla naszych uszu. Doskonale przekonała się o tym na pewno niejedna osoba, która nadwyrężyła sobie słuch bądź co gorsza – na stałe uszkodziła ten ważny narząd. Z uszami nie ma żartów, trzeba je chronić, ponieważ ich leczenie jest trudne i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlatego kiedy i my jesteśmy narażeni na szkodliwe dźwięki, warto jest inwestować w odpowiednie urządzenia, które mogą je wyciszyć. Zalicza się do nich m.in. tłumik akustyczny.

Czym jest tłumik akustyczny?

Tłumik akustyczny jest to urządzenie montowane do wentylacji – mówi nasz rozmówca z Hurtowni wentylacyjnej Centrowent. Jego zadaniem jest tłumienie hałasu, który wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy albo tak po prostu jest dla nas dokuczliwy. W jaki sposób przenoszony jest hałas? Przez powietrze, które przepływa siecią prostokątnych kanałów służących wentylacji czy klimatyzacji. Tłumiki można dostosować do konkretnych warunków oraz indywidualnych zapotrzebowań, dlatego różnią się swoją specyfikacją. Mogą mieć większą bądź mniejszą skuteczność, w zależności od natężenia hałasu.

Dlaczego potrzebna jest wentylacja?

Wentylacja jest konieczna w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie. Pozwala prowadzić stałą wymianę powietrza, które jest niezbędne każdemu człowiekowi do normalnego funkcjonowania i komfortowej pracy czy bezpiecznego życia. Może usuwać dym czy substancje chemiczne, powodujące dyskomfort, a nawet uszczerbki zdrowotne. Przez złą wentylację można nie tylko pogorszyć swoje samopoczucie, ale również nabawić się alergii. Ponadto w pomieszczeniach ze złą wentylacją pojawi się problem zbyt dużej wilgotności, przez co powstanie pleśń, nieprzyjemne zapachy, a konstrukcja budynku zacznie niszczeć.

Słuch – narząd, bez którego nasze życie nie byłoby już takie samo

Bez słuchu nie można w pełni korzystać z życia. Bez wątpienia zmysł słuchu zapewnia nam wiele możliwości, takich jak nawiązywanie kontaktów, czyli komunikacja, praca, ostrzeganie o niebezpieczeństwie, a nawet – odpoczynek, szczególnie przy radosnym świergocie ptaków czy przy szumie fal. Wiele dźwięków uspokaja, ale wiele też jest dla nas bardzo szkodliwych, dlatego powinniśmy o tym pamiętać zawsze, kiedy przebywamy w zbyt głośnych miejscach czy pomieszczeniach. Uszy mamy tylko jedne i trzeba o nie dbać.

śr. ocena 5 / głosów 4