Kiedy powinno się wykonać przegląd rejestracyjny pojazdu

Pojazdy, które poruszają się po drogach, powinny przechodzić okresowe przeglądy techniczne. Tylko wtedy będziemy bezpiecznie pokonywać trasy, nie martwiąc się, że nasze auto albo samochód innego kierowcy spowoduje wypadek. Kiedy w takim razie powinniśmy zgłosić się na przegląd rejestracyjny pojazdu, jaki posiadamy?

Częstotliwość przeglądów rejestracyjnych zależy od rodzaju pojazdu

Częstotliwość, z jaką powinniśmy wykonywać przegląd rejestracyjny pojazdu, zależy od jego typu. Nowe motocykle i samochody osobowe sprawdzane są przed pierwszą rejestracją. Kolejne przeglądy są konieczne za trzy lata, a następnie po upływie kolejnych dwóch lat. Kiedy minie ten okres, przeglądy techniczne muszą być wykonywane corocznie – mówi nasz rozmówca z Warsztatu samochodowego CELMER Auto-Moto z Torunia. Samochody na gaz wymagają przeglądów raz do roku, bez względu na ich wiek.

Jakie elementy pojazdu sprawdzane są podczas przeglądu rejestracyjnego?

Podczas przeglądu rejestracyjnego uprawnieni diagności sprawdzają elementy, które mają szczególnie duży wpływ na bezpieczną jazdę. To przede wszystkim oświetlenie – musi być całkowicie sprawne i prawidłowo ustawione. Następnie oceniany jest stan ogumienia – kiedy opony są zużyte, konieczna będzie ich wymiana. Jeśli zaś nadwozie jest skorodowane, również nie dostaniemy pieczątki. Tak samo jak w przypadku pękniętej szyby. Fachowcy sprawdzają też hamulce i stan amortyzatorów, a także układ zawieszenie i układ kierowniczy. Wszelkie wycieki również wykluczają nas z uzyskania pozytywnej oceny. Jeśli diagnosta wykryje jakąkolwiek awarię, może zatrzymać dowód aż do momentu usunięcia nieprawidłowo działających elementów pojazdu. Kiedy uszkodzenia nie zagrażają bezpiecznej jeździe – otrzymamy nakaz przeprowadzenia niezbędnych napraw w terminie do 14 dni kalendarzowych. Jeżeli przed upływem 14 dnia wykonane zostanie badanie dodatkowe, będzie wówczas płatne za każdą wskazaną wcześniej usterkę. Po upływie tego czasu (14 dni) kierowca będzie musiał się zgłosić na Stację Kontroli Pojazdów, i zapłacić całość tak jakby robił przegląd od początku, czyli zapłaci podwójnie. Pamiętajmy o przeglądach, aby nie dostać mandatu.

śr. ocena 5 / głosów 5