plyty offsetowe

Podstawowe rodzaje płyt offsetowych

Wieści o śmierci druku, a szczególnie druku offsetowego, są mocno przedwczesne i co najmniej przesadzone. Co prawda technologia druku cyfrowego rozwija się w astronomicznym tempie, ale wszędzie tam, gdzie wymagane są naprawdę wysokie nakłady, pozycja popularnego offsetu wydaje się być nadal niezagrożona.

Zanim przejdziemy do rodzajów płyt offsetowych, krótko na temat samej technologii druku. Jak już zostało wspomniane, druk offsetowy stosowany jest do przede wszystkim do przedsięwzięć wielkonakładowych, ponieważ w tym przypadku koszt druku jest najmniejszy. Offset to przemysłowa wersja druku płaskiego. Idea jest stosunkowo prosta: obraz z formy drukowych (blach) przenoszony jest na podłoże drukowe (np. na papier), które może mieć postać arkuszy lub zwojów. Przenoszenie to odbywa się przy udziale specjalnego cylindra. Zresztą samych cylindrów jest więcej (formowy, pośredni i dociskowy), dochodzą to tego również wałki wodne i farbowe. Przejdźmy jednak do form drukowych, czyli płyt offsetowych.

Płyty offsetowe

Płyta offsetowa to cienki arkusz blachy aluminiowej, która w procesie produkcji pokrywana jest warstwą emulsji uczulonej na określoną długość fali świetlnej. Płyta taka jest następnie naświetlana przy pomocy lasera (naświetlarki CTP), a następnie wywoływana, by utrwalić powstały na niej obraz.

Jeśli chodzi o typologię płyt, na najbardziej podstawowym poziomie rozróżnia się ich następujące rodzaje:

  1. Płyty termiczne – naświetlane laserami podczerwonymi
  2. Płyty fotopolimerowe – uczulone na światło lasera niebieskiego
  3. Płyty srebrowe – naświetlane niskoenergetycznym laserem niebieskim.

Ze względu na proces obróbki dzielimy je na płyty:

  1. Procesowe – wywołanie przy pomocy chemikaliów w specjalnych maszynach, tz. wywoływarkach
  2. Bezprocesowe, nie wymagające wywoływania w chemikaliach. Proces wywoływania następuje bezpośrednio na maszynie drukarskiej. Płytą taką jest Kodak Sonora XP.

Zaopatrzenie drukarni w materiały eksploatacyjne najwyższej jakości to zadanie wymagające wyjątkowej rozwagi. Warto więc postawić na sprawdzonych dostawców, takich jak istniejąca od niemal 20 lat hurtownia poligraficzna Unitek. Więcej informacji na jej temat znajdziecie wchodząc na stronę http://www.unitek.com.pl.

śr. ocena 5 / głosów 5