Piezoelektronika. Współczesny dział elektroniki

Piezoelektronika jest współczesnym działem elektroniki. Opiera się na wykorzystaniu efektu piezoelektronicznego w elementach zwanych podzespołami elektroakustycznymi. Zaliczają się do nich mikrofony czy słuchawki. Piezoelektronika skupia się na ich budowie, właściwościach, a także zastosowaniu.

Czym jest efekt piezoelektroniczny?

Efekt piezoelektroniczny to  zjawisko polegające na powstawaniu ładunków elektrycznych na kryształach, a dokładniej na ich przeciwległych ściankach. Wynika to z wpływu odkształceń mechanicznych i zwane jest zjawiskiem piezoelektronicznym prostym. Zjawisko piezoelektryczne złożone z kolei jest powstaniem odkształceń w wyniku wpływu zewnętrznego pola elektrycznego, jakie zostaje przyłożone do ścianek kryształu – wyjaśnia nasz rozmówca z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.

Efekt piezoelektroniczny został odkryty w 1980 roku. Uczynili to bracia, a dokładniej Pierre oraz Paul Curie. Kryształy, w których występuje niniejszy efekt, to kryształy bez środka symetrii, zwane dialektrycznymi. Może to być kwarc, niebian litowy bądź tytanian baru. Kryształy, będące częścią niniejszego zjawiska, mianuje się również tytułem piezoelektryków.

Podstawowe elementy piezoelektryczności

Mówiąc o piezoelektronice, dziale elektroniki, należy wymienić podstawowe elementy piezoelektryczności. Pierwszym z nich są rezonatory, mające generować oraz stabilizować drgania elektryczne. Wyróżnia się tutaj rezonatory kwarcowe oraz ceramiczne. Ponadto w piezoelektryczności wykorzystywane są generatory drgań elektrycznych, wzmacniacze sygnałów, przetworniki czy specjalne czujniki. Elementy te są częścią urządzeń, systemów i sprzętów, również powszechnego użytku. Warto orientować się w niniejszym temacie, szczególnie jeśli to dziedzina, w której działamy.

śr. ocena 0 / głosów 0