Jak pielęgnuje się dachy zielone?

Zielone dachy to praktyczny sposób na to, aby w otoczeniu pojawiło się więcej soczystej zieleni – roślin, które mają dobroczynne działanie na lokalny mikroklimat. Niestety, wciąż wielu deweloperów i inwestorów rezygnuje z tego rozwiązania w obawie przed trudną pielęgnacją zielonego dachu. Czy rzeczywiście utrzymanie roślinności na budynku jest takie trudne? Sprawdźmy!

Czym są zielone dachy?

System zielonych dachów to sposób na to, aby każdy centymetr wolnej powierzchni wykorzystać jak najlepiej. To istotne szczególnie tam, gdzie z powodu gęstości i charakteru zabudowy możliwość nasadzeń jest ograniczona.

Ekstensywne zielone dachy mają wiele zalet i są przyjazne dla środowiska oraz mieszkańców budynków z takim pokryciem dachowym – mówi ekspert z firmy Green Flor specjalizującej się w zazielenianiu dachów. – Podnoszą zawartość tlenu w atmosferze, oczyszczają ją z dwutlenku węgla, regulują wilgotność, wytłumiają dźwięki, maskują instalacje… Długo by wymieniać.

O licznych zaletach zielonych dachów nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy chcemy otaczać się jak największą ilością zieleni, szczególnie gdy jest ona tak efektowna. Czy jednak utrzymanie zielonego dachu nie będzie kłopotliwe? Jak wygląda pielęgnacja roślin wchodzących w skład systemu zielonych dachów?

Pielęgnacja zielonych dachów

Przekonanie o tym, że pielęgnacja zielonych dachów jest trudna, ma swoje podłoże w historii tego typu rozwiązań architektonicznych. Nie jest to bynajmniej pomysł nowy. W zamierzchłych czasach utrzymanie zielonego dachu było bardzo trudne, wymagało sporych nakładów finansowych i kompetentnego ogrodnika. To się jednak zmieniło za sprawą postępu w wielu dziedzinach związanych z tworzeniem zielonych dachów.

W nowoczesnych, ekstensywnych systemach zazieleniania dachów wykorzystuje się mało wymagające rośliny sucholubne, które świetnie sobie radzą bez naszej ingerencji. Raz założony zielony dach będzie funkcjonował bez pomocy człowieka. Jest tak skonstruowany, aby stanowił swoisty zamknięty i samowystarczalny ekosystem, w którym obumierające rośliny stają się pożywką dla nowych.

Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadza się najwyżej dwa razy do roku i są to:

  • nawożenie,
  • nawodnienie powierzchni najbardziej nasłonecznionych,
  • usunięcie chwastów i innych niepożądanych roślin,
  • uzupełnienie prześwitów w warstwie roślinności,
  • oczyszczanie instalacji z roślin,
  • w przypadku erozji – uzupełnienie substratu.

To wszystko! Te czynności wykonywane nie częściej niż dwa razy do roku w zupełności wystarczą, aby cieszyć się zielonym dachem i wszystkimi dobrodziejstwami, jakie daje.

śr. ocena 5 / głosów 1