Piece wolnostojące kiedyś a dziś

Ludzie od zawsze starali się jak najskuteczniej chronić przed chłodem swoje domy. Najpierw budowano paleniska, które następnie zastąpiono wydajniejszymi piecami wolnostojącymi. Była to prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu domów. Jednak niegdysiejsze modele tych pieców pozostawiały wiele do życzenia. Mimo tego ciągle je doskonalono, dlatego dziś można wybrać nowoczesny piec, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Jak niegdyś wyglądały piece wolnostojące?

Dawne modele pieców wolnostojących to zazwyczaj proste konstrukcje, które jeszcze stosunkowo niedawno można było spotkać w polskich domach. Obecnie, głównie ze względu na większą wydajność i aspekt ekologiczny, zastępuje się je nowymi urządzeniami grzewczymi.

Każdy pamięta czasy, kiedy do ogrzewania, zwłaszcza w mieszkaniach, używano pieców kaflowych. Niektórzy doceniają je do dziś ze względu na nietuzinkową stylistykę oraz wygląd kafli. Nie mniejszą popularnością cieszyły się także tak zwane kozy. Niestety piece te nie były ani wydajne, ani komfortowe w użytkowaniu. Ich wygląd również nie był bez zarzutów. Nie trzeba chyba też dodawać, że emitowały one do atmosfery sporo toksycznych spalin.

W wielu europejskich krajach kozy ciągle cieszą się dużym powodzeniem. Oczywiście ich nowe modele nie mają wiele wspólnego z dawnymi piecami tego typu. Ich producenci poszli z duchem czasu, sprawiając, że kozy są wydajne, wygodne w obsłudze, a ponadto charakteryzuje je modny design– mówi ekspert z firmy Airhot.

Czym wyróżniają się nowe piece wolnostojące?

Ci, którzy decydują się na ogrzewanie domu przy pomocy popularnej niegdyś kozy, mogą wybierać z pieców wykonanych w różnej stylistyce. Niektóre modele przypominają piecyki sprzed lat, natomiast inne cechuje współczesny design.

Jednak najważniejsze zmiany zaszły w ich wydajności. Dzięki zamontowanym w nich deflektorom proces dopalania cząstek opału przebiega wyjątkowo skutecznie. Na sprawność tych pieców wpływa także system dopowietrzania komory spalania.

Nowoczesne piece wolnostojące są też szczelne, a ich fronty wykonuje się z ceramiki odpornej na bardzo wysokie temperatury. Postarano się również o to, aby ich obsługa sprawiała zdecydowanie mniej problemów. W tym celu w kozach zastosowano obrotowe ruszty ułatwiające usuwanie popiołu. Można spotkać modele z ozdobnym płotkiem zapobiegającym wypadaniu drewna. Nie trzeba także obawiać się czasochłonnego czyszczenia pieców wolnostojących. Zastosowanie systemu czystej szyby zapewnia, że osadzanie się na niej sadzy jest ograniczone do minimum.

śr. ocena 5 / głosów 5