Piece piekarskie i ich obsługa

Piece piekarskie powinny charakteryzować się dużą oszczędnością zużycia materiałów opałowych, ładownością ciasta przy możliwie małych wymiarach, niedużym ciężarem, a także bezproblemowym uruchamianiem i bezpieczną obsługą. Piece piekarskie można podzielić ze względu na budowę, sposób obsadzania trzonu, rodzaj paliwa czy sposób ogrzewania. To wszystko może wpływać na trudność obsługi, organizację pracy czy ilość produkowanego pieczywa.

Rodzaje systemów grzejnych

Piece rurowe ogrzewane są za pomocą krótkich odcinków rur stalowych, które wypełnione są wodą destylowaną. Końcówki rur doprowadzone są do komory paleniska. Stamtąd przenoszone jest ciepło do komory wypiekowej, gdzie temperatura powinna wynosić około 260⁰C. Należy jednak uważać na przegrzanie rur, ponieważ może to się skończyć ich rozerwaniem. Z tego powodu wymagane jest przestrzeganie określonych przepisów bezpieczeństwa pracy. System grzewczy może także opierać się na nadmuchu gorącego powietrza. W piecach obrotowych gorące powietrze wprowadzane jest przez wentylator cyrkulacyjny do komory wypiekowej, dzięki czemu równomiernie wypieka wszystkie poziomy. Piece piekarnicze mogą być ogrzewane gazem lub olejem. Palniki zamontowane są w komorach wypiekowych. W sprzedaży można także spotkać piece elektryczne.

Piece wrzutowe

Piece wrzutowe charakteryzują się nieruchomym trzonem, dlatego muszą być załadowywane wewnątrz komory. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą piece rurowe. Zazwyczaj mają 2 lub 3 komory wypiekowe. Dolna z nich ogrzewana jest od spodu i góry podkładami rur. Komory górne często dogrzewane są kanałem spalinowym. Natomiast palenisko umieszcza się na bocznej ścianie. Piece tego typu posiadają urządzenia do kontroli temperatury w komorach wypiekowych, urządzenia do wytwarzania pary wodnej, kotły dogrzewające wodę oraz przysłony, które regulują ciąg kominowy i ciąg komory wypiekowej. Piece w obudowie ceramicznej wymagają mocnych fundamentów. O wiele lżejsze są obudowy stalowe. Zdolność produkcyjna pieców wrzutowych w zależności od wielkości trzonów wynosi 4-5 ton pieczywa na dobę.

Piece wyciągowe

Piece wyciągowe także mogą być w obudowie ceramicznej lub stalowej i zazwyczaj mają 2 lub 3 komory. Charakteryzują się trzonem ruchomym na rolkach. Dzięki temu załadunek i wyładunek może odbywać się poza komorą. Niektóre piece mogą posiadać tylko część trzonów wyciąganych. Ich palenisko umieszczone jest na tylnej ścianie. Przy obsłudze należy uważać na poparzenia ciała. Z tego powodu powinny być używane rękawice i haki do wyciągania. Piecie wyciągowe zaopatrzone są we wskaźniki temperatury komór wypiekowych oraz urządzeń do regulowania ciągu kanałowego. Zdolność produkcyjna wynosi 4-5 ton pieczywa na dobę.

śr. ocena 5 / głosów 5