Czy oświetlenie LED można stosować jako oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie LED z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Bierzemy pod uwagę zalety ledowych źródeł światła i uznajemy, że korzystanie z nich jest dużo bardziej dogodne, aniżeli zakup i użytkowanie tradycyjnych żarówek. Ale często pojawia się bardzo istotne pytanie, a mianowicie – czy oświetlenie LED z równym powodzeniem można stosować jako oświetlenie zewnętrzne?

Wykorzystanie oświetlenia LED

Jeszcze do niedawna nikt nie sądził, że oświetlenie LED zyska sobie tylu zwolenników. Diody ledowe wykorzystywane były głównie do stworzenia klimatu, ponieważ emitowały bardzo słabe światło, wystarczające jedynie do delikatnego oświetlenia. Dzisiaj jest zupełnie inaczej.

Ledowe źródła światła wykorzystywane są praktycznie na co dzień, zarówno w domach, jak i w biurach. Co istotne, możemy z niego korzystać także na zewnątrz, stosując je w oświetleniu ulicznych czy architektonicznym – mówi nasz rozmówca z firmy MTLed.

Oświetlenie LED na zewnątrz

Oświetlenie LED może być stosowane na zewnątrz, co więcej – ze znacznie większym powodzeniem, niż tradycyjne źródła światła. Dlaczego? Nie tylko oszczędniej zużywa prąd, ale również jest bardziej trwałe i zapewnia lepszą jakość światła. Dlatego oświetlenie LED można stosować na parkingach czy – tak jak wspomniano – w oświetleniu ulicznym. Dzięki zastosowaniu diod ledowych, kolory nawet w nocy widziane są w taki sam sposób, jak w dzień. Oświetlenie LED jest nie tylko silne, jego barwa jest idealnie biała, a na widzialność kolorów niewątpliwie wpływ ma współczynnik oddawania barw CRI. To szczególnie istotne np. przy monitoringu – oświetlenie sodowe zaburza właściwe rejestrowanie kolorów. Zatem w przypadku zastosowania oświetlenia LED, widzialność kolorów jest taka sama w nocy, jak i w dzień.

Zalety oświetlenia LED na zewnątrz

Oświetlenie LED na zewnątrz niesie ze sobą wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest oszczędność. To szczególnie istotne, kiedy zamierzamy z wykorzystaniem diod ledowych rozświetlić nasz ogród. Mimo, iż przestrzeń w tym przypadku zwykle nie jest niewielka, nie będziemy musieli obawiać się wysokich kosztów, nawet jeśli codziennie będziemy oświetlać ogrodową ścieżkę czy oczko wodne. Taka instalacja jest również w pełni bezpieczna, ponieważ przewody kładziemy pod ziemią, wykorzystując specjalne karbowane rurki ochronne. Dzięki temu przewodom nic nie grozi, nawet jeśli planujemy przeprowadzać prace ogrodowe. Będziemy spędzać przyjemne wieczory na świeżym powietrzu, ponieważ oświetlenie LED nie przyciąga owadów tak, jak robią to zwykłe żarówki. Światło ledowe jest dla meszek i komarów znacznie mniej atrakcyjne. Zawiera niewiele niebieskiej barwy i praktycznie nie emituje ciepła. Jest też przyjazne dla środowiska, a dzięki automatycznemu sterowaniu, obsługa zewnętrznych lamp może być bardzo prosta i wygodna.

śr. ocena 7.5 / głosów 2