Okucia tapicerskie

Okucia tapicerskie

Mało kto spośród nas wgłębia się w techniczne szczegóły dotyczące produkcji mebli. Większość osób, które kupują meble, interesuje ich wygląd i użytkowe walory. Meble mają przede wszystkim ładnie wyglądać, muszą być funkcjonalne i wygodne. Ostatnia cecha musi oczywiście charakteryzować tę część naszego umeblowania, która służy naszemu wypoczynkowi. Niektóre z nich cechuje bardzo prosta i nieskomplikowana budowa; będą to na przykład drewniane bądź plastikowe krzesła albo taborety. Jednakże większość tych mebli na, których siedzimy, śpimy i wypoczywamy to meble z mniej lub bardziej skomplikowaną tapicerką. Tego typu meble w dużej swej części są wytwarzane ręcznie, a do spajania różnych ich elementów w jedną całość służą różnego rodzaju okucia tapicerskie.

Rodzaje i charakterystyka okuć tapicerskich

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy większości z nas, kiedy słyszymy określenie „okucia tapicerskie” to najpewniej różnego rodzaju zszywki, którymi materia tego czy innego rodzaju jest przytwierdzana do stelaża meblowego. Z pewnością zszywki są ważnym elementem w pracy tapicera, można nawet odważyć się na stwierdzenie, że są podstawowym materiałem zespalającym   obiciową materię z resztą mebla, jednakże oprócz nich stosowane są jeszcze w meblarstwie różnorodne inne okucia.

Wszak nasze meble można rozkładać, można w nich regulować wysokość oparcia czy siedziska, można je przesuwać z miejsca na miejsce i tak dalej. Aby tego typu meble konstruować i produkować potrzebne są różnorodne okucia tapicerskie – mówi nam przedstawiciel F.P.U. kontakt MIRMAT s.c. Mirosław Paździo z Tarnowskich Gór.

Oczywiście w tym przypadku nazwę „okucia tapicerskie” musimy uznać za określenie czysto handlowe, albowiem kryjące się pod nią produkty niekoniecznie muszą mieć bezpośredni związek z tapicerką. Wśród tego wszystkiego, co w tym miejscu opisujemy, znajdziemy między innymi:

  • wszelkiego typu mechanizmy główne z rolkami
  • podnośniki
  • podpórki
  • rolki prowadzące
  • zaczepy
  • kółka

i wiele innych. Nie można sobie wyobrazić nowoczesnych mebli, bez tego typu elementów. Ułatwiają one w znakomity sposób obsługiwanie tych mebli. Dzięki takim okuciom możemy z łatwością wysunąć lub wsunąć skrzynię z pościelą, wysunąć siedzisko kanapy i opuścić jej oparcie przygotowując mebel do spania. Można też przy ich pomocy z łatwością podnieść główną część tapczana, aby umieścić w nim pościel. Do tego typu okuć można również z powodzeniem zaliczyć różne systemy kółek, umożliwiających przesuwanie foteli i krzeseł. Jak więc widzimy ofertę „okucia tapicerskie” to nazwa dosyć pojemna.

śr. ocena 5 / głosów 1