Okresowe badania samochodu – jak często należy je wykonywać i na czym polegają

Właściciele samochodów starszych niż 5 lat mają obowiązek zgłaszać swoje pojazdy na okresowy przegląd techniczny raz do roku. Cel przeglądu to ocena stanu technicznego. Sprawdzamy, czy nasz samochód wciąż może zostać dopuszczony do użytkowania w ruchu drogowym, czy jego stan zapewnia bezpieczeństwo jego użytkowania i bezpieczeństwo pozostałych użytkowników drogi. Na czym dokładnie polegają badania techniczne? Gdzie możemy je wykonywać?

Przegląd to obowiązek

Wielu kierowców twierdzi, że okresowe badania techniczne to tylko niewygodny, niepotrzebny, dodatkowy obowiązek, który generuje dodatkowe koszty. Z jednej strony narzekamy, że trzeba dokonywać przeglądu, bo trzeba za niego zapłacić, z drugiej obawiamy się ryzyka, że nasze auto nie przejdzie ścieżki diagnostycznej, a zatem nie zostanie dopuszczony do ruchu. Jeżeli tak się zdarzy, konieczne będą naprawy, które wygenerują kolejne koszty. To jednak niewłaściwy tok myślenia. Powinniśmy myśleć o swoim bezpieczeństwie. Problemy techniczne mogą okazać się na tyle poważne, że jazda samochodem stanie się ryzykowna. Jeśli chodzi o koszty – znacznie wygodniej jest wydać mniejszą sumę na drobną diagnostykę i naprawę samochodu, której konieczność wskazuje przegląd niż w przyszłości znacznie większą kwotę za generalny remont auta.

Gdzie i jak często przeprowadzamy badania?

Badania techniczne powinny być przeprowadzane w jednostkach, które są do tego upoważnione – mówi nam przedstawiciel P’MIX Moto Punkt z Tychów. Niektóre pojazdy, na przykład karetki pogotowia ratunkowego, powinny być badane w specjalistycznych stacjach kontroli pojazdów. To, jak często należy wykonywać badania techniczne, zależy od wieku pojazdu. W przypadku nowych samochodów pierwsze badania powinny być przeprowadzone przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji. Wyjątek to samochody na LPG, które powinny być kontrolowane corocznie od pierwszej rejestracji. W przypadku samochodów na benzynę i ropę, kolejne badania wykonuje się nie później niż po dwóch latach od pierwszego badania. Dalej pojazdy powinny być kontrolowane corocznie. Dodatkowe badania techniczne mogą być zlecone przez policjanta, jeżeli w czasie kontroli uzna on, że nasz samochód nie powinien być dopuszczony do ruchu. Właściciel ma wówczas obowiązek udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, by odzyskać dowód rejestracyjny.

śr. ocena 5 / głosów 5