Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Efektywne wykorzystanie energii cieplnej to dziś bardzo ważna kwestia. Trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek nowoczesny budynek mieszkalny lub zakład produkcyjny radził sobie bez technologii odzyskiwania ciepła. Rozważasz zamontowanie takiej ekonomicznej i ekologicznej wentylacji w swoim obiekcie? Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, czym kierować się, wybierając tę instalację.

Czym jest rekuperacja?

Zastosowanie rekuperatora w instalacji wentylacyjnej umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego.

Aby zrozumieć proces odzyskiwania ciepła, dobrze jest wcześniej poznać zasadę działania wentylatorów. Wymiennik ciepła wchodzi w skład większego urządzenia, czyli pompy wentylacyjnej z odzyskiem ciepła lub rekuperatorem. Wymiennik, wraz z innymi elementami (filtry, grzałka itd.), jest umieszczony w izolowanej akustycznie i termicznie obudowie centrali.

Do odzyskania ciepła z powietrza wentylacyjnego stosuje się różnego rodzaju wymienniki ciepła. Zaliczają się do nich m.in. wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe.

Jak podsumowuje ekspert z firmy Probon:

Nawiewniki i wentylatory wyciągowe mogą co prawda usprawniać wentylację, ale zwiększa się w ten sposób zużycie energii cieplnej na ogrzanie powietrza napływającego do wnętrz. Dużą część tej energii można jednak z powodzeniem odzyskać. Wystarczy zastosować wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Właśnie to nazywamy procesem rekuperacji.

Oczywiście taka metoda sprawdza się zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Dlaczego warto rozważyć rekuperację?

Dziś sporo mówi się o kryzysie energetycznym. W związku z tym powinno się brać pod uwagę każdy możliwy sposób oszczędzania energii. Jednym z tych sposobów jest profesjonalnie wdrożona rekuperacja.

W instalacjach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych usuwa się z pomieszczenia powietrze, a w konsekwencji traci się duże ilości ciepła. Zużycie energii można jednak zminimalizować. Chodzi o to, by w okresie zimowym wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu wywiewanym z ogrzewanych pomieszczeń do wstępnego podgrzewania powietrza zewnętrznego. Z kolei w sezonie letnim można schładzać powietrze zewnętrzne powietrzem wywiewanym z pomieszczenia klimatyzowanego.

Jak to się ma do zakładów przemysłowych? W takich miejscach działają często urządzenia, które wymagają znacznych ilości powietrza świeżego, jednak z powietrzem usuwanym tracone są duże ilości ciepła technologicznego. Jednocześnie ciepło wymagane jest do ogrzania powietrza wprowadzanego do hal. Po przeprowadzeniu bilansu tej ilości ciepła, może okazać się, że moc cieplna z powietrza usuwanego przewyższa zapotrzebowanie na moc cieplną do przygotowania powietrza świeżego. Dlatego warto ją odzyskać.

Oszczędności a odzysk ciepła

Według wyliczeń, oszczędność wynikająca z rekuperacji jest znaczna. Odnosząc się do zużycia energii przeznaczonej do grzania powietrza wentylacyjnego w domu o kubaturze 500 m3, oszczędność przy wykorzystaniu rekuperacji ciepła z wentylacji może wynosić nawet 70 – 95 procent! Przeliczając to na konkretne kwoty, można spodziewać się oszczędności wynoszących od 1476 zł do nawet 2966 zł rocznie.

Podobne lub jeszcze wyższe wartości można osiągnąć w obiektach przemysłowych. Warto więc postawić na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, które przyniosą bardzo dobre skutki w długofalowej kalkulacji.

śr. ocena 5 / głosów 4