Oczyszczacze powietrza podstawowym elementem wyposażenia domu i biura

Zanieczyszczenie powietrza to aktualny temat i narastający problem, zwłaszcza w XXI wieku, przy postępującej degeneracji środowiska i coraz większej emisji smogu oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Z tego powodu tak ważne jest poprawianie jakości powietrza, którym oddychamy, za pomocą oczyszczaczy.

Oczyszczacz powietrza niezbędny w domu i biurze

O ile samemu ciężko zadbać o dobrą jakość powietrza na zewnątrz, o tyle jest to jak najbardziej możliwe w zamkniętych przestrzeniach, także tych najważniejszych, czyli w naszych miejscach zamieszkania i pracy. W domu czy w biurze wcale nie oddychamy lepszym powietrzem niż na zewnątrz. Wręcz przeciwnie – do spalin i chemikaliów dochodzą kurz i roztocza, zarodniki grzybów, alergeny z roślin oraz wyziewy z detergentów i tworzyw sztucznych. Wszystko to prowadzi to pogorszenia stanu zdrowia: problemów z układem oddechowym, kłopotów ze snem, zmęczenia i obniżenia nastroju oraz alergii. Na szczęście w pomieszczeniach zamkniętych łatwo zadbamy o odpowiedni skład powietrza dzięki oczyszczaczowi.

Rodzaje oczyszczaczy

Działanie oczyszczaczy opiera się na systemie filtracji. Zasysane z otoczenia powietrze przechodzi przez kolejne filtry, a po oczyszczeniu wypuszczane jest z powrotem. Ze względu na sposób filtrowania wyróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń:

  • oczyszczacze z filtrami zaporowymi – to urządzenia wyposażone w filtry mechaniczne wyłapujące różne typy zanieczyszczeń. Zwykle jest to filtr wstępny wyłapujący większe cząsteczki, np. włosy. Dużą popularnością cieszą się filtry HEPA, których porowata struktura pozwala wychwycić najmniejsze molekuły, w tym cząsteczki smogu, bakterie, wirusy, zarodniki, pyłki i alergeny. W takich oczyszczaczach instaluje się tez filtry węglowe do pochłaniania brzydkich zapachów.
  • Oczyszczacze z filtrem elektrostatycznym – w których zanieczyszczania poddawane są procesowi jonizacji i skutecznie neutralizowane.
  • Oczyszczacze z filtrem UV – gdzie promieniowanie ultrafioletowe pomaga pozbyć się mikroorganizmów, m. in. bakterii, wirusów, zarodników pleśni.

Wiele nowoczesnych oczyszczaczy powietrza posiada dodatkowe funkcje, np. jonizowania i nawilżenia.

Zalety technologii

Dlaczego oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu i biurze?

Wyjaśnia specjalista ze sklepu rehabilitacyjnego AlmaMed: Oczyszczenie powietrza przekłada się bezpośrednio na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Dobrze się wysypiamy, pozbywamy się problemów z układem oddechowych, takich jak zatkany nos, lepiej działa także nasz układ odpornościowy. To rozwiązanie potrzebne dzisiaj każdemu, zwłaszcza dzieciom – bardzo wrażliwym na skład powietrza – oraz alergikom. Oczyszczacz doskonale sprawdzi się też w pomieszczeniach, w których się pali. Warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenia są ciche i energooszczędne, a dzięki estetycznemu designowi łatwo je dopasować do każdego pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5