bezpieczniki

Ochrona przed prądem. Budowa bezpieczników

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z prądem elektrycznym, występuje ryzyko zwarcia lub przeciążenia. Dlatego już w 1880 roku Thomas Edison opatentował bezpiecznik jako odpowiedź na zagrożenie wynikające z korzystania z prądu. Od tamtej pory działanie bezpiecznika było udoskonalane, powstawały kolejne rodzaje bezpieczników dostosowane m.in. do natężenia prądu. Jak jest zasada działania bezpiecznika? I jak jest on zbudowany?

Budowa bezpiecznika

Bezpiecznik topikowy, czyli najpopularniejszy, składa się z podstawy bezpiecznikowej, wstawki kalibrowej, nośnika, osłony i, co najważniejsze, z topika. Topik wykonany jest z jednego lub kilku ułożonych równolegle do siebie drutów miedzianych, które zostały zamknięte w ceramicznej, wypełnionej piaskiem kwarcowym obudowie.

Działanie bezpiecznika topikowego

Wiemy już, z czego składa się bezpiecznik, więc łatwiej będzie nam zrozumieć jego działanie. Otóż, zadaniem bezpiecznika jest przewodzić prąd. I w normalnych warunkach tak właśnie się dzieje. Topik to element ścieżki prądowej. Element topikowy nagrzewa się od przepływającego prądu, a ciepło to przenika do piasku kwarcowego i dalej na zewnątrz. Jeśli jednak następuje przeciążenie lub zwarcie, topik nagrzewa się zbyt szybko i ciepło nie jest w stanie uchodzić na zewnątrz, przez co topik roztopi się i tym samym zostanie przerwana ścieżka prądowa. Tak więc w momencie przeciążenia, po stopieniu elementu topikowego, prąd przestanie płynąć. To z kolei uchroni nasze sprzęty, np. komputer lub telewizor przed „przyjęciem” zbyt dużego natężenia prądu i przed spaleniem.

Jak wybrać odpowiedni bezpiecznik?

Bezpieczniki różnią się od siebie temperaturą topnienia, czasem reakcji na przeciążenie, odpornością na natężenie prądu. Nie zawsze wiemy, jaki bezpiecznik wybrać, dlatego najlepiej skonsultować swój zakup z doradcą w sklepie z rzeczami elektrycznymi, np. sklep SUPERVOLT. Tylko dobrze dobrany bezpiecznik gwarantuje nam bezpieczeństwo. I pamiętajmy, że spalony bezpiecznik należy bezzwłocznie wymienić.

śr. ocena 5 / głosów 2