Napawanie antykorozyjne – stellity na bazie kobaltu i niklu

Mogłoby się wydawać, że metale to twarde oraz wytrzymałe tworzywa, dlatego nie ma możliwości, aby cokolwiek je zniszczyło. Jednak, podobnie jak innym materiałom, tak i im szkodzą rozmaite czynniki. Metale są przede wszystkim narażone na korozję, w związku z czym elementy wykonane z tego surowca są odpowiednio zabezpieczane. Jedną z technik jest napawanie antykorozyjne, które można wykonywać przy pomocy stellitów na bazie kobaltu oraz niklu.

Na czym polega napawanie antykorozyjne?

Spawanie i napawanie to bardzo podobnie brzmiące nazwy, ale też dwa zbliżone do siebie procesy. Pierwszy z nich polega na łączeniu ze sobą metalowych elementów. Drugi natomiast służy do ich zabezpieczania oraz regeneracji.

Napawanie można stosować wtedy, kiedy struktura metalowego przedmiotu czy spoina została uszkodzona lub zaczęła pękać. Jednak technika ta jest wykorzystywana także do zabezpieczania powierzchni i wewnętrznej struktury różnych elementów. Napawanie antykorozyjne chroni metal przed wilgocią, a nawet przed substancjami chemicznymi. Procedura ta jest skuteczniejsza niż galwanizacja czy malowanie proszkowe.

Podczas napawania, podobnie jak w przypadku spawania, wysoka temperatura powoduje topienie metalowego elementu oraz materiału spawalniczego. Dzięki temu są one trwale połączone ze sobą. Natomiast przedmiot poddany napawaniu zyskuje warstwę, która optymalnie zabezpiecza go przed procesem korozji.

Napawanie antykorozyjne to jedna z najlepszych metod ochrony metalu przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Należy przy tym pamiętać, aby jako materiał spawalniczy wykorzystać odpowiedni stop metali – mówi ekspert z firmy Welding Alloys.

Jakie materiały wykorzystuje się podczas napawania antykorozyjnego?

Podczas napawania bardzo często wykorzystuje się stopy kobaltu oraz niklu. Pierwsze z nich nazywa się stellitami. Są one niezwykle twarde, odporne na czynniki mechaniczne, a co najważniejsze na korozję. Dlatego też są tak chętnie wykorzystywane podczas napawania. Stopy kobaltu zabezpieczają metalowe elementy nie tylko przed wodą oraz wilgocią, ale też przed ścieraniem.

Stop niklu zawiera w sobie również żelazo, mangan, a także miedź. Mimo tego, że jest to materiał bardzo plastyczny, charakteryzuje się on też dużą wytrzymałością. Nie szkodzą mu wilgoć oraz woda, co zdecydowało o tym, że jest wykorzystywany podczas napawania antykorozyjnego.

Stellity kobaltu oraz stopy niklu są stosowane w drutach rdzeniowych. Oznacza to, że stanowią topnik znajdujący się wewnątrz specjalnej osłony.

śr. ocena 5 / głosów 5