awaria-zamka-w-drzwiach

Najczęstsze przyczyny awarii zamków w drzwiach

Zepsuty zamek w drzwiach to powód wielu problemów, z których najważniejszym jest brak możliwości wejścia do środka własnego domu lub mieszkania. Kłopot ten zazwyczaj pojawia się nagle – nic nie zwiastuje nadchodzących problemów i to dlatego tego typu sytuacje sprawiają, że reagujemy paniką. Dlaczego dochodzi do awarii zamku w drzwiach? Powody mogą być różne.

Jakie są powody awarii zamków w drzwiach?

Przyczyny awarii zamków w drzwiach bywają trudne do jednoznacznego określenia. Zwykle próżno tu szukać swojej winy, raczej należy obarczyć nią mechanizm zamka, który może się po prostu zaciąć. To zdarzenie zupełnie losowe, na które nie da się przygotować i którego trudno się spodziewać.

Są mimo wszystko takie przypadki, w których rzeczywiście do awarii zamka doprowadzają sami domownicy, bez opamiętania trzaskając drzwiami lub gwałtownie otwierając je, jednocześnie szarpiąc. Jako że w drzwiach zamek wysunięty jest na zewnątrz, to mocne uderzenia o framugę po prostu go wykrzywiają, a w rezultacie niszczą – dodaje ekspert reprezentujący Pogotowie Zamkowe.

Kiedy zamek zacina się, czasem zatrzymuje klucz w środku. W takiej sytuacji nie ma sensu żadna próba własnoręcznego wyjmowania klucza. Pomóc może tylko ślusarz, który odblokuje zamek z pomocą posiadanych przez siebie sprzętów.

Zamek nie działa – co teraz?

Jak to bywa ze złośliwymi rzeczami martwymi, do awarii zamków dochodzi w najmniej odpowiednich momentach. Warto jednak odłożyć wtedy stres i panikę na bok i zastanowić się nad możliwymi opcjami działania. Czasem awaria zamka nie jest aż tak poważna, aby nie dało się z nim nic zrobić. W niektórych sytuacjach może wystarczyć wymiana wkładki, jednak są też i takie, w których konieczna jest poważniejsza interwencja, a mianowicie wymiana zamka na nowy.

W przypadku jakiejkolwiek awarii zamka w drzwiach warto zgłosić się po pomoc do specjalisty, czyli do ślusarza. Wszystko dlatego, że zatrzaśnięte drzwi powinny być otwierane przez kogoś, kto posiada ku temu odpowiednie kwalifikacje. Tylko prawdziwy fachowiec naprawi lub wymieni zamek w ten sposób, że nie ucierpi żaden inny element Waszego domu lub mieszkania.

Jeśli problem z zamkiem napotka Was w środku nocy, nie musicie spędzać jej na wycieraczce – wiele firm ślusarskich działa także w godzinach nocnych, co dla niektórych jest prawdziwym wybawieniem.

Podsumowując, awarie zamków w drzwiach to przede wszystkim zdarzenia losowe, które trudno przewidzieć. Kiedy jednak do takowej awarii dojdzie, trzeba jak najszybciej zadzwonić po ślusarza.

śr. ocena 5 / głosów 5