systemy-skladowania

Na czym polegają satelitarne systemy składowania?

Satelity, czyli samojezdne platformy, służą do układania palet w specjalnych kanałach regałowych. Na rynku dostępne są całkowicie zautomatyzowane satelity oraz takie, którymi steruje operator wózka widłowego. Mają własny system zasilania i znacznie ułatwiają prace magazynowe. Z czego składa się satelitarny system składowania i jak wygląda sterowanie platformami?

System  składowania

Podstawowy system składa się z trzech głównych elementów. Poza samymi wózkami mamy konstrukcję regałów kanałowych, które obsługują wózki satelitarne z prowadnicami oraz system sterowania. Wózki mogą być sterowane za pomocą pilotów, a w niektórych systemach pojawiają się stacje dokujące. Przykładem niech będzie satelitarny system składowania iSAT firmy Cassioli. Urządzenia połączone są bezpośrednio z systemem, który nadzoruje pracę w magazynie. W przypadku systemu półautomatycznego platformą kieruje się za pomocą pilota. Przy całkowicie zautomatyzowanym systemie, za pomocą specjalnego programu WMS iWare. Przepływ danych odbywa się w technologii Wi-Fi, system nie tylko przekazuje zadania do wykonania, ale i wykonuje diagnostyki oraz kontroluje stan akumulatora. Ładowanie akumulatora urządzenia zajmuje dwie godziny, po których może ono pracować od 6-16 godzin w zależności od cykliczności.

Zalety stosowania systemów satelitarnych

Dzięki zastosowaniu satelitarnych systemów składowania, eliminuje się z magazynu korytarze robocze. Magazyn staje się bardziej pojemny. Skraca się także czas umieszczania bądź zdejmowania towaru z regałów, ponieważ wózek widłowy nie porusza się między nimi. To doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię naszego magazynu. Dzięki zastosowaniu systemów satelitarnych redukujemy koszty oświetlenia hali, które stają się znacznie niższe niż w przypadku magazynu niezautomatyzowanego. Nie ma konieczności wykańczania posadzki, poza pielęgnacją betonu w czasie budowy hali, nie ma konieczności sprzątania posadzki w czasie użytkowania magazynu. Nowoczesne systemy mogą pracować zarówno w układzie FIFo jak i LIFo. Pierwsza metoda stosowana jest głównie w magazynach, które przyjmują gotowy towar z produkcji. Drugą metodę wykorzystuje się w magazynach, gdzie rotacja jest mniejsza i czas przechowywania jest dłuższy. Inwestycja w tego typu system składowania jest zatem jak najbardziej opłacalna, przez co zyskuje na popularności z roku na rok.

śr. ocena 4.8 / głosów 4