Na czym polega rekuperacja?

System wentylacji zapewnia wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem budynku i jego zewnętrznym otoczeniem. Jest ona niezbędna w celu dostarczenia tlenu i zapewnienia komfortu osobom, które przebywają w pomieszczeniach. W instalacji grawitacyjnej wraz z powietrzem jest usuwane ciepło, jakie dostarcza system centralnego ogrzewania. Aby uniknąć jego strat, stosuje się nowoczesne urządzenia do rekuperacji.

Rekuperacja, czyli wymiana powietrza z odzyskiem ciepła

Tradycyjne systemy wentylacyjne oparte na grawitacji przypominają odpowiednio skonstruowany tunel z wylotem na jednej ze ścian budynku lub na jego dachu. Takie konstrukcje, montowane od kilkuset lat, są przeznaczone do usuwania z pomieszczeń dwutlenku węgla i dostarczania w zamian tlenu. Sprawna wymiana powietrza umożliwia bezpieczne oddychanie oraz przyczynia się do poprawy samopoczucia. Niedostatek tlenu w powietrzu niesie ze sobą wiele konsekwencji, począwszy od zawrotów głowy i problemów z koncentracją, po zatrucie CO2 z wydychanego powietrza. Oczywiście w nie zawsze szczelnych budynkach starszego typu ryzyko powstania takich problemów jest nieco mniejsze. Domy pasywne jednak są już znacznie bardziej podatne na zmiany składu atmosfery. W nich warto więc zastosować niezawodną instalację wentylacyjną – mechaniczną.

Poszukując oszczędności w eksploatacji obiektu, sporo uwagi poświęca się ekonomicznemu systemowi centralnego ogrzewania. Stąd tak ważna jest rekuperacja, dzięki której ogrzane powietrze nie jest wyrzucane na zewnątrz. To z kolei ogranicza straty energii i pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na paliwo do kotła C.O. Warto pamiętać, że system rekuperacji wymaga zainstalowania specjalnego urządzenia nazywanego rekuperatorem.

Jak działa rekuperator?

Rekuperatory są stosunkowo prostymi urządzeniami, które składają się z czterech podstawowych elementów. Są to:

  • wymiennik ciepła,
  • wentylatory wywiewne i nawiewne,
  • filtry,
  • sterownik.

Ewentualne mogą być one uzupełnione o wyposażenie dodatkowe, takie jak filtry uzupełniające, czy nagrzewnice, które zabezpieczają urządzenie przed szronieniem.

Działanie urządzenia jest bardzo proste. Powietrze z pomieszczenia i z zewnątrz jest zasysane do rekuperatora za pomocą wentylatorów. Przepływając sąsiednimi kanałami, strumienie mijają się na wysokości wymiennika ciepła. Za jego pośrednictwem energia termiczna jest przekazywana z jednego strumienia do drugiego. W efekcie czyste i ciepłe powietrze jest z powrotem wtłaczane do budynku. Rekuperatory, które oferuje firma Komfort Home z Krakowa, są wyposażone w filtry wlotowe. Dzięki nim powietrze, które jest zasysane z zewnątrz, zostaje oczyszczone z kurzu i drobnych cząstek biologicznych. Jest to dodatkowy atut rekuperacji, która nie tylko chroni przed stratą ciepła, ale też przed zanieczyszczeniami. Rekuperatory mogą mieć kilka postaci, które różnią się między sobą przede wszystkim typem zastosowanego w konstrukcji wymiennika ciepła. W praktyce stosuje się urządzenia z wymiennikiem krzyżowym (najtańsze i najprostsze w budowie), z wymiennikiem przeciwprądowym (o większej efektywności, nawet do 90%) oraz z wymiennikiem obrotowym (najdroższe, przeznaczone głównie dla firm).

śr. ocena 5 / głosów 5