recykling-samochodow

Na czym polega recykling samochodów?

Stare auta to nie tylko wraki szpecące chodniki, lasy, wysypiska albo obrzeża miast. To również poważne zagrożenie dla środowiska, a także dla nas samych – z uwagi na szkodliwe substancje, które się z takich wraków przedostają do wody i gleby. To wreszcie bezpowrotnie zmarnowane surowce, które można byłoby ponownie wykorzystać, zamiast bez sensu pozyskiwać wciąż nowe ich ilości. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu recyklingowi pojazdów to wszystko nie musi mieć miejsca.

Po pierwsze: legalnie

Aby pozbyć się zużytego lub poważnie uszkodzonego pojazdu z czystym sumieniem, najlepiej oddać go do miejsca, które specjalizuje się w kasacji aut. Tylko takie bowiem, legalne i licencjonowane punkty to gwarancja, że z naszego starego samochodu wydobyte zostanie to, co najlepszego można jeszcze z niego wydobyć. Potrzebne są do tego odpowiednie technologie, którymi nie wszyscy dysponują. Stąd właśnie wiele nielegalnych złomowisk i auto szrotów nieprzestrzegających przepisów i absolutnie nieprzejmujących się koniecznością ochrony środowiska.

Tymczasem spełniający wszystkie normy punkt, taki jak chociażby należący do suwalskiej firmy Metland, która zajmuje się fachową kasacją pojazdów, zaczyna od przeprowadzonego z wielką dbałością wymontowania i zabezpieczenia akumulatora. Umieszczenie go na specjalnie w tym celu skonstruowanej palecie chroni środowisko przed możliwym wyciekiem z niego bardzo szkodliwego dla zdrowia kwasu akumulatorowego.

Usunięcie materiałów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska

Podobnie jak inne toksyczne substancje znajdujące się w samochodzie, jest on wydobywany za pomocą specjalistycznej aparatury w procesie zwanym osuszaniem auta. Oleje: silnikowy i przekładniowy, płyny: hamulcowy, chłodniczy i do spryskiwaczy, a także pozostałości paliwa albo te zalegające w układzie filtrów i klimatyzacji – wszystko zostaje należycie oznaczone odpowiednimi kodami odpadów i przygotowane do bezpiecznego transportu do miejsc prawidłowej utylizacji tego typu materiałów.

Ponowne wykorzystanie

Następnie oczyszczone z nich auto poddawane jest demontażowi: gniazdowemu (czyli dokonywanemu przez zespół fachowców) bądź taśmowemu (bardziej zautomatyzowanemu). Elementy i podzespoły nadające się do ponownego użytku lub wymagające w tym celu pewnej regeneracji trafiają na rynek wtórny używanych części zamiennych i służą do remontu aut pozostających na chodzie. Drugie życie zyskują w ten sposób np. elementy wnętrza, oświetlenia czy układu napędowego lub części karoserii. Również opony można poddać bieżnikowaniu i wykorzystać ponownie, tak jak re-rafinowane oleje. Nie trzeba na ich produkcję zużywać nowych zasobów, tutaj więc również zyskuje środowisko.

Surowce do przetworzenia

Podobnie w przypadku surowców odzyskiwanych z pozostałości demontowanego pojazdu. Recyklingowi podlegają chociażby szkło, tworzywa sztuczne, miedź z instalacji elektrycznej, ołów, aluminium, mosiądz, platyna z katalizatora, a także oczywiście złom z karoserii czy elementów silnika bądź zawieszenia. Surowce te trafiają do hut i zakładów przetwórczych, gdzie zostają ponownie wykorzystane.

Dzięki recyklingowi pojazdów można powiedzieć więc, że nic ze starego samochodu się nie marnuje. My zaś, oddając go do licencjonowanej stacji demontażu pojazdów, nie tylko na tym co nieco zarabiamy, ale też przede wszystkim możemy spać spokojni o to, że nie przyczyniamy się do degradacji środowiska.

śr. ocena 5 / głosów 6