czyszczenie-posadzki

Na czym polega konserwacja posadzek przemysłowych?

Posadzki przemysłowe są w dużym stopniu narażone na działanie różnych czynników. Wiele z nich powoduje trudne do usunięcia zabrudzenia. Aby uniknąć zniszczenia posadzki, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Sprawdźcie, na czym polega konserwacja posadzek przemysłowych.

Odpowiednio dobrana posadzka kluczem do sukcesu

W obiektach przemysłowych panują trudne warunki, dlatego znajdujące się tam posadzki mogą być narażone na działanie wielu czynników. Czystość posadzek to gwarancja bezpieczeństwa pracowników, dlatego trzeba o nie dbać w sposób szczególny.

Podstawową sprawą w kwestii posadzek przemysłowych jest ich odpowiedni wybór. W tego typu obiektach powinny znaleźć się posadzki odporne na zużycie i obciążenia mechaniczne wywierane chociażby przez sprzęt transportowy, taki jak wózki widłowe. Ponadto, posadzki przemysłowe mogą być odporne na oleje, kwasy i zasady zależy to od przeznaczenia posadzki i przeznaczenia danego obiektu budowlanego. Przy wymaganej odporności kwasowej i silnie zasadowej w grę wchodzą tylko posadzki żywiczne. Natomiast przy obiektach typowo eksploatacyjnych halach magazynowych czy garażach należy stosować posadzki betonowe– zauważa ekspert reprezentujący firmę PLANBET.

Zaleca się mycie posadzek przemysłowych środkami o PH zasadowym. W przypadku posadzek betonowych, które nie są odporne na  środki o PH kwaśnym nie można stosować preparatów na bazie kwasów(wliczamy w to np. ocet, środki dezynfekujące na bazie kwasów czy nawet kwasek cytrynowy). Może to się wiązać z powstaniem tzw. soli Candlota widocznej w postaci białych wykwitów na posadzce.

Aktualnie do obiektów przemysłowych najczęściej wybiera się posadzki z kamienia, betonu, tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, żywic poliuretanowych i epoksydowych, a także z asfaltu i asfaltobetonu.

 Jak konserwować posadzki przemysłowe?

Sposób czyszczenia i konserwacji posadzki należy dobrać pod względem materiału, z którego została wykonana. Konieczne jest także przestrzeganie odpowiednich procedur dotyczących standardów sanitarnych oraz czystości i bezpieczeństwa. Istotne są również techniki czyszczenia. Wybierać można spośród metod ręcznych, maszynowych lub łączonych.

Podczas codziennego mycia posadzek przemysłowych warto używać delikatnych szczotek i padów, aby nie uszkodzić i nie zetrzeć nadmiernie wierzchniej warstwy podłogi. Co ważne, sprzęty używane do sprzątania i konserwacji należy trzymać w czystym pomieszczeniu. Ponadto, warto stosować urządzenia automatycznie dozujące chemię (w ten sposób można zapewnić odpowiednie stężenie roztworu myjącego) i zainstalować odpowiednie wycieraczki.

Przy myciu posadzek mechanicznie należy pamiętać o doborze koloru pada. Kolor pada wśród różnych producentów oznacza klasę ścieralności pada. Nie zaleca się mycia posadzek przemysłowych samą szczotką w myjce. Jest ona mało efektywna w przypadku posadzek betonowych. W przypadku żywic jest ona dopuszczalna lecz zalecamy jednak stosowanie padów.

Przy posadzkach poliuretanowych i epoksydowych zaleca się stosowanie miękkich padów aby nie zarysować powierzchni. Przy posadzkach betonowych gdzie brud penetruje głębiej naszą posadzkę zaleca się stosowanie twardszych padów.

Smugi można zniwelować poprzez zastosowanie wysokoobrotowej polerki na padach polerskich, które nie uszkadza powierzchni posadzki.

Jak dbać o posadzki przemysłowe?

Przed zastosowaniem odpowiednich środków myjących i konserwujących, należy zamieść lub odkurzyć posadzkę. Wszystko po to, by pod szczotki w maszynie myjącej nie dostał się piasek (mógłby porysować powierzchnię posadzki). Co więcej, jeśli przed myciem nie zamiecie się podłogi, to po tej czynności mogą pozostać nieestetyczne smugi.

Jeśli w obiekcie przemysłowym znajdują się posadzki betonowe, to co kilka lat trzeba je zaimpregnować. Jeśli już dojdzie do ich zniszczenia, można odnowić je poprzez szlifowanie i polerowanie. Ta metoda stosowana jest coraz częściej, ponieważ po jej wykonaniu posadzka betonowa jest nie tylko estetyczna, ale i odpowiednio zabezpieczona. Beton jest gładki i odporny na wnikanie brudu, a ponadto jego mycie jest o wiele łatwiejsze.

Przy szlifowaniu betonu należy pamiętać, że powierzchnia posadzki podczas eksploatacji ściera się inaczej. Jedne miejsca ścierają się szybciej drugie wolniej wszystko zależy od natężenia eksploatacyjnego miejsca. Więc przy szlifowaniu betonu jedne miejsca odkryją nam się bardziej drugie mniej. Może mieć to wpływ na estetykę posadzki poprzez jej niejednolity wygląd lecz maszyna i człowiek zawsze dąży do „odkrycia” wierzchniej warstwy betonu do jak najmocniejszego miejsca. Szlifowanie posadzek pozwala nam przedłużyć żywotność naszej posadzki. Jest to najskuteczniejsza metoda uzyskania gładkiej i mocnej powierzchni odpornej na zarysowania.

śr. ocena 5 / głosów 5