falcowanie-papieru

Na czym polega falcowanie papieru?

Falcowanie, czyli inaczej zaginanie papieru do proces niezbędny przy tworzeniu ulotek reklamowych, książek, czy map. Nie jest to jednak prosta czynność – jeśli nie mamy doświadczenia w tym względzie możemy niepoprawnie wykonać falcowanie , co skutkować będzie nieestetycznym i nieprofesjonalnym wyglądem danego produktu. Aby tego uniknąć, falcowanie musi być przeprowadzone bardzo dokładnie, a osoba zajmująca się tym zadaniem powinna dysponować fachową wiedzą.

Falcowanie papieru

Falcowanie to najprościej mówiąc, składanie papieru. Może być pojedyncze lub wielokrotne oraz poprowadzone w różnych kierunkach. Odbywa się za pośrednictwem specjalnej maszyny – falcerki lub inaczej złamywarki, choć dawniej w procesie falcowania posługiwano się kostką introligatorską. Wymagało to jednak pracy ręcznej. Falcowanie wykorzystywane jest przy tworzeniu ulotek reklamowych, książek, map, kartek pocztowych czy folderów.

Techniki falcowania

W procesie falcowania papieru wykorzystuje się zazwyczaj dwie główne techniki – falcowanie równoległe oraz falcowanie krzyżowe. Pierwsze z nich przebiegają tylko w jednym kierunku i wykorzystywane są najczęściej przy produkcji ulotek i innych materiałów reklamowych. Te drugie to linie przebiegające w różnych kierunkach. Sprawdzają się najlepiej w przypadku książek i obszernych publikacji.

Zasady falcowania papieru

Złamywanie papieru może wydawać się prostym zadaniem, jednak nic bardziej mylnego. Źle zaplanowane i  przeprowadzone falcowanie skutkuje bardzo nieestetycznym wyglądem danego produktu – w miejscach złamań pęka farba, okładka książki jest zdeformowana, widoczne są nierówne, nieregularne ślady po zagięciach. Jakich zasad należy się trzymać, aby tego uniknąć?

 Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na kierunek włókien papieru. Falce muszą być równoległe do włókien. W przypadku falcowania w kilku różnych kierunkach, należy zadbać, aby równoległe do włókien było przynajmniej pierwsze zagięcie – informuje nasz rozmówca reprezentujący drukarnię Anex z Wrocławia.

Kolejną istotną kwestią jest grubość papieru. Złamywania dokonuje się zazwyczaj na cieńszych rodzajach papieru. Przy papierze o większej grubości (około 160g) falcowanie się nie sprawdzi. W takie sytuacji pomocne może być bigowanie – technika polegająca na wgniataniu w danym materiale niewielkich rówków, które ułatwiają późniejsze zaginanie. Proces ten z powodzeniem może być wykorzystany do pracy nie tylko z grubym papierem, ale również kartonem.

Warto również zwrócić uwagę na elementy wydrukowane na naszym produkcie – napisy przebiegające na zagięciach mogą być nieczytelne, należy więc wcześniej odpowiednio zaprojektować cały wygląd, na przykład ulotki i rozmieszczenie na niej poszczególnych elementów.

śr. ocena 5 / głosów 6