Na czym polega cięcie wodą?

Cięcie wodą to coraz popularniejsza technika obróbki materiałów. Technologia cięcia wodą opracowana w latach siedemdziesiątych należy obecnie do najbardziej innowacyjnych metod cięcia ze wszystkich dostępnych w przemyśle. Waterjet, bo tak ta technologia się nazywa to bardzo precyzyjna technika cięcia różnych materiałów przy pomocy strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu.

Technologia ta wykorzystywana jest przede wszystkim do cięcia najgrubszych i najtwardszych materiałów. Zapewnia bardzo dużą precyzję cięcia, która sprawia, że nie jest konieczna dalsza obróbka. Pozwala bowiem na bardzo dokładne i staranne docięcie krawędzi materiału oraz wykonanie dowolnych kształtów. Poza tym stosując metodę waterjet cięty materiał, nie jest narażony na oddziaływanie wysokich temperatur. Co za tym idzie obróbka w niskiej temperaturze, nie powoduje zmiany właściwości materiału i nie dochodzi do odkształceń w postaci rys czy mikropęknięć.

Metoda cięcia wodą to technologia ekologiczna. Wykorzystuje się tylko wodę, a nie wytwarzane są szkodliwe opary czy niebezpieczne odpady. Kolejnym atutem są bardzo małe straty materiału dzięki wąskiej szczelinie cięcia. Jest to poza tym bardzo oszczędna technika cięcia. Dzięki której można przyspieszyć produkcję i obniżyć koszty.

Ze względu na ogromną precyzję cięcia technika ta wykorzystywana jest w przemyśle wysokich technologii: high-tech i w branżach wymagający dużych precyzji.

Cięcie wodą a obróbka wodno-ścierna

Metoda waterjet to ogólna nazwa stosowana do technologii przecinania różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. W przypadku materiałów bardzo twardych stosuje się metodę użycia wody, ale z dodatkiem ścierniwa (garnetu).

W Polsce używa się określenia na tę technologię: obróbka wodno-ścierna (abrazyjna) . W metodzie tej używa się strugi wody do przyspieszenia ziaren ścierniwa.  Maszyny używane w tej metodzie nazywane są wycinarkami CNC. Niektóre firmy specjalizujące się w tej metodzie np. Loko z Pszczyny oferują także usługi cięcia 3D.        

Do jakich materiałów stosuje się ciecie wodą?

Cięcie wodą bez użycia dodatkowego ścierniwa używa się m.in. do: tworzyw sztucznych, drewna, papieru, tektury, tkanin, folii, pianki, gumy, a nawet żywności. Przy użyciu strumienia wody ze ścierniwem, przeciąć można o wiele więcej materiałów: granit, marmur, brąz, mosiądz, ceramikę, szkło, stal nierdzewną lub narzędziową i hartowaną, metale kolorowe i stopy metali kolorowych. Na ogół, dzięki tej technologii można ciąć materiały znacznie grubsze niż może to wykonać laser albo plazma.

śr. ocena 5 / głosów 5