Możliwości tachometrów cyfrowych

Tachometr, nazywany też obrotomierzem, to urządzenie służące do pomiaru prędkości obracających się obiektów. Tachometry na szeroką skalę stosowane są w motoryzacji, gdzie pozwalają na łatwe i precyzyjne wykonywanie pomiarów prędkości obrotów wału napędowego silnika lub koła pojazdu. Aparatura pomiarowa tego typu wykorzystywana jest jednak w przemyśle na bardzo szeroką skalę, m.in. w rozmaitych warsztatach mechanicznych.

Jak działają tachometry cyfrowe?

W nowoczesnych tachometrach najważniejszym elementem jest układ całkujący impulsy odbierane z czujnika, który przetwarza obroty mechaniczne badanego obiektu na impulsy elektryczne. Taki sposób pomiaru pozwala wyeliminować błędy przypadkowe i okresowe, właśnie dzięki całkowaniu impulsów elektrycznych na kondensatorze.

Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem miernika obrotów jest tachometr cyfrowy. Urządzenie tego typu zlicza sygnały odbierane z impulsatora zamontowanego w pobliżu obracającego się elementu, którego prędkość ma być mierzona. Przyjrzyjmy się bliżej tachometrom cyfrowym na konkretnych przykładach.

Tachometry cyfrowe REGMAG

W ofercie sklepu internetowego REGMAG znajdziemy kilka modeli obrotomierzy cyfrowych, z których każdy umożliwia dokonywanie pomiaru prędkości obrotowej w zakresie od 1 do 9999 (lub 5-9999) obrotów na minutę. Jako element pomiarowy urządzenia te wykorzystują czujniki magnetyczne NPN, które współpracują z impulsatorem w postaci magnesu montowanego na elemencie wirującym.

Miernik dokonuje szybkiego i bardzo precyzyjnego (+/-3 obr.) pomiaru aktualnej prędkości obrotowej i w przejrzysty sposób prezentuje wynik na wyświetlaczu LED. Urządzenie zasilane jest napięciem 8-24 VDC, a pobór nie przekracza 35 mA. Niewielkie wymiary miernika pozwalają na wygodne stosowanie w praktycznie każdym warsztacie.

Zastosowania tachometrów

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, największym odbiorcą obrotomierzy jest branża motoryzacyjna. Tachometry kontrolują pracę silników nie tylko samochodowych – są ważnym elementem napędów wszystkich pojazdów mechanicznych, w tym również maszyn rolniczych.

Obrotomierze są niezbędne do kontroli pracy urządzeń budujących rozmaite linie produkcyjne. Pomiary prędkości obrotowej pozwalają np. sprawdzać poprawność działania silników napędzających taśmy produkcyjne. W warsztatach przemysłowych tachometry służą do sprawdzania poprawności działania tarcz pilarek, wałów tokarek i innych narzędzi obrabiających.

Podsumowując, tachometry cyfrowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zbadane przez określenie prędkości obrotów poszczególnych elementów.

śr. ocena 5 / głosów 5