Montaż pompy ciepła – czym się kierować wybierając wykonawcę

Pompy ciepła są urządzeniami, które pozwalają na wykorzystanie ciepła z gruntu, powietrza bądź wody, na ogrzewanie domu, w którym mieszkamy. Wszystko dzięki przepompowaniu tego ciepła z jednego obszaru w drugi. Jeśli chcemy, aby urządzenie działało, jak należy, powinniśmy zdecydować się na sprawdzonego i profesjonalnego wykonawcę.

W jaki sposób będzie wykonany montaż pompy ciepła?

Pierwszym pytaniem do potencjalnego wykonawcy montażu pompy ciepła, powinien być sposób jej instalacji. Jeśli nie mamy projektu instalacji centralnego ogrzewania z jej wykorzystaniem, taki specjalista musi go dla nas wykonać – komentuje nasz ekspert z firmy Inside.

Dobierze należyte dolne źródło ciepła oraz rodzaj urządzeń, które będą wykorzystane, w zależności od konkretnych warunków i zaleceń dla danego budynku. Nie należy oszczędzać na koszcie wykonania dolnego źródła, np. zmniejszając ilość i długość odwiertów. Może okazać się, że instalacja będzie działać prawidłowo bardzo krótko, z czasem wzrosną koszty eksploatacji, a w najgorszym przypadku źródło wyczerpie się i jego regeneracja może okazać się już niemożliwa. Pozostanie już tylko wykonanie nowych odwiertów co będzie bardzo kosztowne.

Czy wykonawca ma referencje?

Warto zapytać o posiadane referencje z realizacji montażu pomp ciepła. Można zadzwonić pod podane numery kontaktowe i skonsultować się w temacie opinii na temat już wykonanych instalacji. To da nam pewność, że montaż pompy ciepła będzie prawidłowo zrealizowany. Ogromne znaczenie mają też uprawnienia i przeszkolenia w zakresie działania oraz instalowania pomp, jakie zakłada. Jeśli wykonawca realizuje także serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny, będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc w razie takiej potrzeby.

Zalety pomp ciepła

Warto pomyśleć nad instalacją pompy ciepła, która stanowi idealną alternatywę dla innych rodzajów ogrzewania, zwłaszcza jeśli budujemy dom na obszarze gdzie nie ma sieci gazowej. Wyróżnia ją przede wszystkim niski koszt eksploatacji, długa żywotność i cicha praca. Pompa jest urządzeniem bezobsługowym o bardzo niskiej awaryjności, wymagającym jedynie uiszczania opłat za zużytą energię elektryczną.

śr. ocena 5 / głosów 4