Automatyczny system nawadniania trawników

Metody nawadniania trawników

Zapewnienie roślinom oraz trawnikom w ogrodzie odpowiedniego nawodnienia jest bardzo ważne dla ich wzrostu i zdrowego wyglądu. Szczególnie w okresie letnim, gdzie temperatury są wysokie, regularne nawadnianie trawników to konieczność, która pozwala na wydobycie ich piękna. Jednak codzienne nawadnianie może być uciążliwe, dlatego warto poznać metody, które ułatwią nam odpowiednie nawadnianie trawników.

Jak podlewać trawnik?

Trawnik możemy nawadniać w tradycyjny sposób, czyli ręcznie, za pomocą węża ogrodowego podłączonego do kranu lub przy użyciu zraszaczy stacjonarnych. Te również wymagają podłączenia do źródła wody z ciśnieniem i rozłożenia w miejscu, gdzie chcemy, by trawnik był  podlany. Jednak obydwie te metody wymagają naszego zaangażowania w postaci chociażby włączenia i wyłączenia źródła wody. Dlatego też, możemy skorzystać z bardziej nowoczesnych systemów, jakimi są automatyczne systemy nawadniania

Automatyczny system nawadniania

Automatyczny system nawadniania trawników to nowoczesny sposób, który ułatwi nam pielęgnację ogrodu. Jak mówią specjaliści z firmy Planta system ten dzieli powierzchnię ogrodu na sekcje. Każda z nich może nawadniać trawnik z inną częstotliwością, w zależności od wymagań roślin. Do podlewania wykorzystywane są specjalne końcówki, takie jak linie kroplujące, zraszacze i mikro-zraszacze. Ich pracę można zaprogramować za pomocą specjalnych sterowników, dzięki czemu podlewanie zacznie się automatycznie o ustalonym przez nas czasie. 

Jakie korzyści posiada automatyczny system nawadniania? 

Automatyczny system nawadniania daje nam przede wszystkim dużą wygodę i pomoc w pielęgnacji ogrodowych trawników i roślin. Inne znaczące korzyści tego rozwiązania to między innymi:

  • oszczędność wody,
  • oszczędność czasu poświęconego na podlewanie, 
  • możliwość zaprogramowania częstotliwości podlewania, 
  • możliwość zamontowania czujnika deszczowego,
  • wzrost odporności roślin. 

Podczas tradycyjnego podlewania zużywamy prawie dwukrotnie więcej wody, niż w przypadku automatycznego systemu nawadniania. Co więcej, możemy zaprogramować godzinę, długość oraz dni tygodnia, w których system ma się uruchamiać. Dzięki temu możemy pojechać na długie wakacje, nie martwiąc się o kondycję trawnika i roślin w ogrodzie. Dodatkowo, czujnik deszczu wykrywa wilgoć i zatrzymuje podlewanie, co zapobiega nadmiernemu podlaniu trawnika.

Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na automatyczny system nawadniania? 

Jeśli chcemy, aby nasz ogród był wyposażony w automatyczny system nawadniania musimy zaplanować jego rozmieszczenie. Dlatego też, planując wybór automatycznego systemu nawadniania warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają indywidualny projekt z uwzględnieniem ścieżek, podjazdów, trawników oraz rabat.

śr. ocena 5 / głosów 1