Kotły zgazowujące drewno – Zalety

Kotły zgazowujące drewno to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań grzewczych. Zastosowane w tym przypadku paliwo oraz technologia jego wykorzystania sprawiają, że ten rodzaj kotłów jest niezwykle wydajny i ekologiczny. Optymalne ogrzanie domu przy stosunkowo niewielkich wymaganiach dotyczących obsługi to kolejne zalety urządzeń, na które decyduje się coraz więcej osób.

Ekologia

Zgazowywanie drewna polega na takim spaleniu go w odpowiednich warunkach (wysoka temperatura, ograniczony dostęp powietrza), aby wytworzył się gaz drzewny, tzw. holzgas, który następnie spalany jest podobnie jak ma to miejsce w przypadku pieców gazowych. Pozwala to spalić praktycznie bezstratnie całe przeznaczone na opał drewno, dzięki czemu do środowiska przedostaje się bardzo mała ilość potencjalnie szkodliwych substancji. Kocioł zgazowujący jest zatem znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż spalanie węgla czy nawet ekogroszku, zwłaszcza że w przeciwieństwie do nich (a także w przeciwieństwie do gazu) drewno to odnawialny surowiec.

Wydajność

Całkowite wykorzystanie potencjalnie zawartej w nim energii sprawia też, że urządzenie cechuje się bardzo wysoką wydajnością, sięgającą 90 proc. Jak zwraca uwagę specjalista z Zakładu Ślusarskiego GREŃ, który zajmuje się m.in. produkcją kotłów C.O., jest to wartość niemal trzy razy wyższa niż w przypadku klasycznych pieców zasypowych. Efektywność całego systemu można dodatkowo zwiększyć poprzez instalację zbiornika akumulacyjnego, zwanego często buforowym. Znajduje się w nim woda, która po podgrzaniu wędruje rurami do poszczególnych pomieszczeń, oddając im ciepło. Schłodzona, powraca z grzejników do zaworu mieszającego ją z wodą dopiero co podgrzaną, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie w systemie stałej temperatury. Woda w zbiorniku odbiera nadmiar ciepła z kotła i oddaje je do układu, gdy zachodzi taka konieczność. Budynek dzięki temu się nie przegrzewa, a kocioł pracuje z optymalną efektywnością.

Pojemność i wentylacja

Duża komora załadunkowa umożliwia palenie kawałkami drewna sporych rozmiarów. Pozwala to nie tylko ograniczyć częstotliwość załadunku paliwa, ale też wydłużyć stałopalność, dzięki której polepszają się parametry pracy i wydajności kotła zgazowującego. Innym czynnikiem je warunkującym jest wyposażenie urządzenia w wentylator spalinowy. Rozwiązuje on problem ewentualnego zadymienia kotłowni, a doprowadzając powietrze do kotła, ułatwia rozpalanie (również przy zimnym kominie) oraz dopalanie się paliwa. Regulacja obrotów wentylatora wspomaga też kontrolę nad procesem spalania i umożliwia dopasowanie mocy układu do bieżącego zapotrzebowania na ciepło w danym budynku.

Inne zalety

Na koniec warto wspomnieć o tym, że w niektórych urządzeniach da się wygodnie wyczyścić wymiennik z zewnątrz, co stanowi kolejny plus urządzeń grzewczych, jakimi są kotły zgazowujące drewno. Jeszcze inną zaletę docenią przede wszystkim ci, którzy dysponują oprócz kotła również tradycyjnym kominkiem. W obydwu da się bowiem stosować ten sam rodzaj paliwa – o ile będzie nim sezonowane drewno drzew liściastych.

śr. ocena 0 / głosów 0