Korzyści płynące z modernizacji lokomotyw spalinowych

Modernizacja lokomotyw spalinowych jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku zwiększenia efektywności transportu kolejowego, ponieważ przekłada się na redukcję kosztów eksploatacji oraz utrzymania pojazdów. Korzyści finansowe nie są jednak jedyną zaletą wynikającą z sięgnięcia po nowe rozwiązania w napędach pojazdów trakcyjnych.

Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko

Obok aspektu ekonomicznego, który niewątpliwie ma olbrzymie znaczenie dla dzisiejszego transportu kolejowego, modernizacja lokomotyw przekłada się pozytywnie na ograniczenie emisji hałasu i spalin – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Peter Renz. Jest to niezwykle ważne zagadnienie w kontekście wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych norm w tym zakresie.

Obniżenie kosztów eksploatacji

Kompleksowa modernizacja lokomotyw spalinowych oznacza znaczne oszczędności w zakresie eksploatacji pojazdów. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia zużycia paliwa, oleju oraz innych materiałów eksploatacyjnych przez nowoczesne, oszczędne podzespoły.

Ograniczenie przestojów i łatwa konserwacja

Konsekwencją sięgnięcia po nowoczesne rozwiązania jest też wyraźne zwiększenie przebiegów międzynaprawczych, a zatem wydłużenie czasu bezawaryjnego użytkowania maszyny i zwiększenie gotowości technicznej. Również same naprawy i ewentualna wymiana części okazuje się szybsza, tańsza i łatwiejsza, co wynika z większej dostępności nowych części zamiennych.

Większy komfort pracy maszynisty

Nie bez znaczenia jest poprawa komfortu pracy maszynisty, wynikająca z modernizacji lokomotyw spalinowych. Znaczna automatyzacja obsługi będąca efektem zastosowania mikroprocesorowych układów sterowania i monitorowania działania maszyn ułatwia obsługę pojazdu, zaś niewielkie rozmiary poszczególnych elementów pozwalają na wygospodarowanie większej przestrzeni w kabinie obsługi lokomotywy.

Mówiąc o korzyściach płynących z modernizacji lokomotyw spalinowych nie należy zapominać o możliwości zwiększenia mocy i prędkości lokomotyw. Większa wydajność, oszczędność, ułatwienie pracy z maszyną i ochrona środowiska to najważniejsze powody, dla których warto inwestować w modernizację silników pojazdów szynowych.

śr. ocena 7.5 / głosów 2