Konstrukcja mostów pływających

Mosty to szczególnie istotne elementy infrastruktury drogowej – dzięki nim możliwe jest połączenie dwóch fragmentów stałego lądu, oddzielonych od siebie wodą. W niektórych warunkach jednak niemożliwe jest zbudowanie mostu stałego. Wtedy konieczne staje się wykorzystanie mostu pływającego.

Czym są i gdzie znajdują zastosowanie mosty pływające?

Mosty pływające to segmentowe konstrukcje, służące do przepraw wodnych w szczególnych okolicznościach. Wykorzystywane są przede wszystkim w manewrach militarnych, gdy konieczne jest przerzucenie sił wojskowych na drugi brzeg rzeki w miejscu gdzie nie ma stałego mostu, lub gdy jedyna tego typu konstrukcja w okolicy została zniszczona. Mogą być również wykorzystywane jako droga ewakuacji zaludnionych obszarów w sytuacjach klęsk żywiołowych. Zazwyczaj stanowią konstrukcje tymczasowe i są z powrotem składane po użyciu, jednak znane są przypadki mostów pływających, które po zbudowaniu pozostały na swoim miejscu i służą jako normalna przeprawa – przykładem jest Most Sobieszewski w Gdańsku.

Konstrukcja mostu pływającego

Istnieje wiele różnych modeli pływających mostów. Najczęściej stosowane są mosty hybrydowe, których elementy konstrukcyjne – w tym nawierzchnie jezdne – wykonuje się ze stopów lekkich metali, takich jak aluminium. Niektóre z elementów mogą być dodatkowo wypełniane pianką w celu zwiększenia ich wytrzymałości i ograniczenia ryzyka zatopienia. Pod metalową konstrukcją mostu umieszcza się konstrukcję nośną w formie niezależnych jednostek pływających (np. pontonów) wypełnionych powietrzem. Inną formą mostu pływającego są segmentowe konstrukcje, takie jak produkty marki T Docks, które znajdziemy w ofercie firmy Taurus Sea Power. Składają się one z lekkich, wypełnionych powietrzem sześcianów z tworzywa sztucznego. Sześciany są niewielkie i można je bardzo łatwo łączyć ze sobą na różne sposoby, uzyskując w ten sposób rozmaite konstrukcje pływające – zarówno mosty, jak i pomosty wychodzące w głąb morza lub jeziora, a także platformy na skutery wodne i każdą inną jednostkę pływającą.

śr. ocena 4.9 / głosów 7