Kolektory próżniowe – korzystaj z energii słonecznej

Z roku na rok rośnie popularność kolektorów słonecznych. Z ich pomocą możemy wykorzystywać energię, która dostarczana jest nam przez słońce. Jednym z rodzajów kolektorów słonecznych są kolektory próżniowe. Sprawdźcie na czym polega ich działanie.

Czym są kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny (solar) stanowi część instalacji grzewczej, która zamienia energię słoneczną w ciepło. Tak uzyskaną energię wykorzystać można m.in. do podgrzania wody użytkowej lub wspomagania systemów centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to niesie ze sobą duże oszczędności.

– Ogrzewanie wody na potrzeby jednej rodziny to koszt kilku tysięcy kilowatogodzin rocznie. Te liczby przekładają się na wysokie rachunki, które w znacznym stopniu wpływają na osłabienie domowego budżetu. Z tego powodu wiele rodzin zaczyna interesować się alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Jednym ze źródeł, które gwarantuje oszczędność jest energia słoneczna. Odkrywa ją coraz więcej Polaków – tłumaczy ekspert reprezentujący Projekt Topten.

Szacuje się, że w naszym kraju pracują kolektory o łącznej powierzchni 300 tys. m2, których dużą część stanowią kolektory słoneczne zainstalowane w domach jednorodzinnych.

Kolektory próżniowe – budowa i działanie

Jednym z rodzajów kolektorów słonecznych są kolektory próżniowe, czyli baterie szklanych rur o średnicy 5-10 cm ustawionych równolegle względem siebie. Każdy z nich zawiera osobną rurkę, połączoną z absorberem (naniesionym na powierzchnię rury lub płaskim), przez którą płynie ciecz. We wnętrzu rur szklanych tworzy się próżnia, która zmniejsza straty ciepła do otoczenia dzięki braku konwencji, czyli transportu ciepła, wynikającego z ruchu materii.

Skomplikowana budowa kolektorów próżniowych pozwala na efektywne wyłapywanie promieniowania rozproszonego, a absorpcja ciepła nie jest aż w tak dużym stopniu zależna od panującej na zewnątrz temperatury. Dzięki temu, tego typu kolektory sprawnie działają również w okresach przejściowych, a także zimą. Oznacza to, że przy ich pomocy z tego ekologicznego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, można korzystać nie tylko kiedy świeci słońce, ale także przy zachmurzeniu i niższych temperaturach. Wszystko to sprawia, że kolektory próżniowe mogą wspomagać pracę centralnego ogrzewania.

Jak widać, kolektory próżniowe mają sporo zalet. Warto więc rozważyć wprowadzenie ich do własnego gospodarstwa domowego.

śr. ocena 5 / głosów 7