Klimatyzatory ewaporacyjne – Zastosowanie

Klimatyzacja jest w dzisiejszych czasach bardzo powszechna, mamy z nią do czynienia w obiektach biurowych i sportowych, centrach handlowych, budynkach ważnych instytucji i innych miejscach publicznych, a także w pojazdach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu. Wyjątkowym rodzajem klimatyzatorów są urządzenia ewaporacyjne. W jakich miejscach i okolicznościach znajdują one zastosowanie?

Czym jest klimatyzator ewaporacyjny i na jakiej zasada działania?

Klimatyzatory ewaporacyjne nazywane są również klimatyzatorami adiabatycznymi lub klimatyzerami. Podobnie jak w przypadku zwykłych klimatyzatorów ich przeznaczeniem jest schładzanie powietrza, oczyszczanie go oraz wentylacja. Jak działa klimatyzator ewaporacyjny? Wewnątrz klimatyzera znajdują się nawilżane wodą celulozowy filtry o dużej powierzchni – w wyniku parowania wody przepływające przez nie powietrze zostaje schłodzone. Im cieplejsze i mniej wilgotne powietrze, tym większa wydajność jego schładzania – w czasie upałów klimatyzer jest w stanie obniżyć temperaturę przepływającego przezeń powietrz o 8-10 stopni C. Dodatkowo filtr oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń, takich jak kurz czy pyłki roślin. Poza filtrami klimatyzer wyposażony jest w zraszacze, które utrzymują filtr na odpowiednim poziomie wilgotności, filtry wstępnego oczyszczania powietrza (zabezpieczające przez insektami), wentylator odpowiedzialny za kierowanie powietrza na filtr wodny, czujniki poziomu wody oraz układ sterujący z czujnikami (m.in. termostat, higrostat)

Gdzie stosowane są klimatyzatory ewaporacyjne?

Klimatyzery mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których istnieje potrzeba szybkiego i ekonomicznego (zużywają mniejszą niż tradycyjne klimatyzatory ilość energii elektrycznej) schładzania powietrza, przy jednoczesnym wentylowaniu pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdzą się między innymi w halach produkcyjnych, przestrzeniach magazynowych, namiotach o specjalnych zastosowaniach (np. handlowych), salach konferencyjnych, obiektach sportowych, warsztatach, centrach ogrodniczych, serwerowniach, piekarniach, chlewniach i wielu innych. Dzięki nim możliwe jest stworzenie również tzw. wysp chłodu, czyli miejsc, w których ze względu np. na bliskość urządzeń wydzielających duże ilości ciepła konieczne jest zastosowanie dodatkowej klimatyzacji.

Wysokiej jakości klimatyzatory ewaporacyjne znajdziemy w ofercie firmy Elite Thermo, wyłącznego dystrybutora produktów marki Thermobile na polskim rynku.

śr. ocena 5.5 / głosów 4