Drgania maszyny

Kiedy niezbędne są pomiary drgań?

Pomiary drgań są kluczowe dla stanowisk, które podczas pracy są na nie mocno narażone. Wszelkie normy oraz sposoby badania określone są specjalistycznymi normami, które umożliwiają określenie, czy wykonywana praca jest bezpieczna, czy też konieczne są jakieś zmiany. Nieprawidłowości wykryte poprzez pomiary drgań mogą być oznaką złego stanu maszyny lub jej uszkodzenia. Dlatego ta kwestia jest tak ważna.

Drgania maszyny – podstawowe informacje

Każde urządzenie mechaniczne wykonuje pracę, która wpływa na pojawienie się
i przeniesienie do otoczenia drgań. Charakter czy rodzaj drgań uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju i przeznaczenia maszyny, która wykorzystywana jest w danym zakładzie produkcyjnym. Żeby określić drgania właściwie, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia. Ich pomiary mogą być wykonywane na kilka różnych sposobów – w zależności od wspomnianego wcześniej przeznaczenia czy wykonywanej pracy.

Normy stosowane podczas pomiarów

Jak zauważa pracownik firmy Scanwir Łukasz Wojtkun, Rafał Pankowski Sp. J.: Podczas pomiarów drgań najczęściej stosuje się normy niemieckie. Są to 4 podstawowe poziomy drgań określone jako niedopuszczalne, dopuszczalne, dostateczne oraz dobre. Dzięki nim można sklasyfikować urządzenie pod względem zdolności do wykorzystania w pracy. Maszyny, które podczas pomiarów osiągają wynik niedopuszczalny, powinny być skontrolowane lub oddane do serwisu. Jeżeli nie jest możliwa ich naprawa, to konieczny
w takiej sytuacji jest zakup nowego urządzenia
– dodaje.

Normy drgań nie powinny być lekceważone przez pracowników i pracodawców, ponieważ praca na niesprawnym urządzeniu bezpośrednio przekłada się na zagrożenie w zakresie zdrowia.

Odczyty pomiarów drgań

Obecnie technologia umożliwia przedstawianie wyników pomiarów drgań w zdecydowanie lepszy sposób niż kiedyś. Profesjonalne firmy wykonujące tego typu badania wykorzystują w swojej pracy rejestratory oraz specjalistyczne drukarki. W ten sposób nawet osoba, która nie zna się na pomiarach drgań, jest w stanie prawidłowo odczytać wyniki. Nie oznacza to jednak, że mogą być one wykonywane przez każdego. Właściwe przeprowadzenie badania wymaga od osoby kontrolującej przyłożenia urządzenia pomiarowego dokładnie w tych miejscach, w których drgania przenoszone są na użytkownika maszyny. Do tego potrzebna jest zaś odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę do pomiarów?

Wybór specjalistycznej firmy wykonującej badania drgań może mieć kluczowe znaczenie. Jakie są zalety zlecenia takiego badania zewnętrznej firmie?

  • Przede wszystkim jest ona obiektywna, w związku z czym otrzymanie pomiary nie są wykonywane w sposób przekłamany.
  • Wykorzystuje specjalistyczny sprzęt – często bardzo drogi – do którego nie mają dostępu przedsiębiorstwa.
  • Pomiary wykonywane są na podstawie fachowej wiedzy i doświadczenia – co wpływa na ich dokładność.
śr. ocena 5 / głosów 1