Pozyskiwanie prądu z instalacji fotowoltaicznych stanowi świetne rozwiązanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw – przekonuje nasz rozmówca z firmy REMOR.
Jednak na systemie fotowoltaicznym można oprzeć funkcjonowanie całej sieci energetycznej. Instalacje fotowoltaiczne są przyszłością branży energetycznej – przyszłością, która zaczyna się dzisiaj.
W Polsce funkcjonuje już kilka dużych farm fotowoltaicznych, których łączna moc osiąga ponad 16MW. Najnowocześniejsze i najbardziej wydajne z nich znajdują się w Gubinie (moc 1,8 MW), Gdańsku (1,6 MW) oraz w Żelewie pod Szczecinem (1,6 MW). Czego potrzeba do uruchomienia farmy solarnej? Z czego składa się pełen zestaw do budowy instalacji fotowoltaicznej?
Moduły polikrystaliczne
Najważniejszym elementem instalacji są fotowoltaicznej są oczywiście tzw. panele słoneczne, a mówiąc dokładniej moduły polikrystaliczne o odpowiedniej mocy. Przykładowo, dla instalacji o mocy 40kWp potrzebne będzie 160 modułów o mocy 250Wp.
Bardzo ważne jest wykorzystanie modułów wysokiej jakości, którą potwierdzają nadane wyrobom certyfikaty. Moduły polikrystaliczne przeznaczone do budowy instalacji w naszej szerokości geograficznej muszą być wytrzymałe na wysokie obciążenia śniegiem i wiatrem, a dodatkowo gwarantować wydajność nawet przy niskim nasłonecznieniu.
Falowniki do instalacji fotowoltaicznej
Kolejnym istotnym elementem zestawu do budowy instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Falowniki umożliwiają ścisłą kontrolę pracy farmy solarnej i zdalną komunikację z laptopem czy innym urządzeniem rejestrującym dane.
Konstrukcja mocująca instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji musi opierać się na wytrzymałych materiałach, które umożliwią solidne mocowanie w konkretnych warunkach terenowych. Warto wybierać nowoczesne rozwiązania, które najłatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb danej farmy, a także zwrócić uwagę na okres gwarancji udzielanej na te elementy przez producenta.
W skład gotowego zestawu do budowy instalacji fotowoltaicznej wchodzą również niezbędne akcesoria dodatkowe, takie jak okablowanie, złącza i inne niezbędne komponenty elektryczne.