Z jakich elementów składają się gotowe zestawy do budowy instalacji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne stanowią ekologiczną alternatywę pozyskiwania energii elektrycznej. Panele słoneczne, wykorzystujące odnawialne źródło energii, są jednocześnie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.

Pozyskiwanie prądu z instalacji fotowoltaicznych stanowi świetne rozwiązanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw – przekonuje nasz rozmówca z firmy REMOR.

Jednak na systemie fotowoltaicznym można oprzeć funkcjonowanie całej sieci energetycznej. Instalacje fotowoltaiczne są przyszłością branży energetycznej – przyszłością, która zaczyna się dzisiaj.

W Polsce funkcjonuje już kilka dużych farm fotowoltaicznych, których łączna moc osiąga ponad 16MW. Najnowocześniejsze i najbardziej wydajne z nich znajdują się w Gubinie (moc 1,8 MW), Gdańsku (1,6 MW) oraz w Żelewie pod Szczecinem (1,6 MW). Czego potrzeba do uruchomienia farmy solarnej? Z czego składa się pełen zestaw do budowy instalacji fotowoltaicznej?

Moduły polikrystaliczne

Najważniejszym elementem instalacji są fotowoltaicznej są oczywiście tzw. panele słoneczne, a mówiąc dokładniej moduły polikrystaliczne o odpowiedniej mocy. Przykładowo, dla instalacji o mocy 40kWp potrzebne będzie 160 modułów o mocy 250Wp.

Bardzo ważne jest wykorzystanie modułów wysokiej jakości, którą potwierdzają nadane wyrobom certyfikaty. Moduły polikrystaliczne przeznaczone do budowy instalacji w naszej szerokości geograficznej muszą być wytrzymałe na wysokie obciążenia śniegiem i wiatrem, a dodatkowo gwarantować wydajność nawet przy niskim nasłonecznieniu.

Falowniki do instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym istotnym elementem zestawu do budowy instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Falowniki umożliwiają ścisłą kontrolę pracy farmy solarnej i zdalną komunikację z laptopem czy innym urządzeniem rejestrującym dane.

Konstrukcja mocująca instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji musi opierać się na wytrzymałych materiałach, które umożliwią solidne mocowanie w konkretnych warunkach terenowych. Warto wybierać nowoczesne rozwiązania, które najłatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb danej farmy, a także zwrócić uwagę na okres gwarancji udzielanej na te elementy przez producenta.

W skład gotowego zestawu do budowy instalacji fotowoltaicznej wchodzą również niezbędne akcesoria dodatkowe, takie jak okablowanie, złącza i inne niezbędne komponenty elektryczne.

śr. ocena 5 / głosów 3