Jak ustawić swojego Smartfona. Zasady i konfiguracja telefonu

Czy kupujemy nowego smarfona, który będzie naszym pierwszym zaawansowanym technologicznie telefonem, czy też wymieniamy smartfon – będziemy musieli przejść przez proces ustawień i konfiguracji telefonu. I choć w zależności od modelu telefonu czy systemu operacyjnego, proces ten będzie się trochę różnił, warto pamiętać o podstawowych ustawieniach i zasadach, aby w pełni cieszyć się z nowego urządzenia.

Pierwsze uruchomienie smartfona

Jeżeli nasz nowy nabytek to smartfon z systemem Android, to potrzebne będzie nam konto Google. Wielu z nas je ma, dla tych, którzy go nie mają – mała podpowiedź: może być nam wygodniej założyć to konto na komputerze poprzez stronę www. W przypadku iPhonów analogicznie musimy mieć tzw. Apple ID dp aktywacji telefonu. Po co to wszystko?

Dzięki połączeniu smartfona z kontem Google lub Apple, będziemy mogli pobierać nowe aplikacje ze skepu Google Play lub Apple Store. Bez szeregu aplikacji, które możemy zainstalować na naszym telefonie, nawet najbardziej ekskluzywny telefon, będzie tylko telefonem z dotykowym ekranem, a nie smartfonem. Ponadto konta te dają nam także możliwość synchronizowania kontaktów, kalendarza czy plików i zapisywania kopii zapasowej, a także przenoszenia ich na nowy telefon ze starego. – mówi ekspert z serwisu Magic Phone z Warszawy.

Zalogowanie się do konta Google wymaga połączenia z internetem. Dostęp do sieci jest jedną z najważniejszych funkcji smartfonów. Do wyboru mamy korzystanie z Wi-Fi lub z internetu mobilnego. Warto więc skonfigurować aktualizacje i pobieranie tak, aby odbywały się one tylko podczas połączenia z Wi-Fi. Jeśli chodzi o transfer danych w ramach internetu mobilnego, warto ustawić sobie powiadomienie o przekroczeniu określonego w umowie pakietu.

Bezpieczeństwo i oszczędzanie baterii

Ważną funkcją dla bezpieczeństwa naszego telefonu jest blokada ekranu. Dostęp do naszego telefonu zabezpieczmy w najwygodniejszy dla nas sposób – PIN-em, wzorem kreślonym na ekranie, czy też – jeśli nasz smartfon posiada taką funkcję – odciskiem palca lub rozpoznawaniem twarzy.

Duże wyświetlacze są głównymi pożeraczami baterii w smartfonach. Dlatego warto dostosować ich ustawienia. Ustawiając automatyczną jasność w opcjach wyświetlacza sprawimy, że będzie się ona dostosowywała do ilości światła w otoczeniu. Warto również dostosować czas, po jakim wyświetlacz ma się wygaszać i wybrać jedną z niższych wartości – 15 lub 30 sekund.

To tylko nieliczne i bardzo podstawowe ustawienia naszego smartfona. W miarę użytkowania nabierzemy z pewnością wprawy. Usuniemy zbędne aplikacje dostarczone nam przez dostawców sieci i zainstalujemy więcej tych, które są dla nas przydatne.

Jeżeli podczas konfiguracji telefonu podwinie nam się noga i coś pójdzie nie tak, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu telefonów. W punktach tego typu znajdziemy również zazwyczaj szeroką ofertę akcesoriów, które pomogą nam dbać o bezpieczeństwo i dobre funkcjonowanie smartfonu, takich jak: etui do smartfonów, folie czy szkła ochronne.

śr. ocena 5 / głosów 5