silnik-samochodowy

Jak prawidłowo obsługiwać silnik samochodowy?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to nie wszystko. Dostarczona na zajęciach wiedza nie wystarcza do prawidłowej eksploatacji samochodu, a w szczególności jego silnika, która jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Sprawdź, co należy jeszcze wiedzieć, aby sprawnie użytkować samochód przez długie lata.

Wymieniaj płyny eksploatacyjne

Umiejętność wskazania wlewu oleju silnikowego lub płynu do spryskiwacza to podstawy. Warto także wiedzieć, kiedy konieczna będzie ich wymiana, ponieważ zaniedbania w tej kwestii mogą przyczynić się do zagrożenia bezpieczeństwa podczas jazdy lub do znacznego przyspieszenia zużycia silnika lub jego podzespołów.

Aby prawidłowo wymienić olej silnikowy, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, w której producent podaje liczbę kilometrów, po przejechaniu których trzeba wymienić olej wraz z filtrem. Pamiętajmy również o tym, żeby korzystać wyłącznie z olejów spełniających odpowiednie normy. To samo dotyczy płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy oraz oleju do skrzyni biegów.

Pamiętaj o odpowiednim ciśnieniu w oponach

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa w czasie jazdy jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. O jego prawidłowej wartości informują wlepki znajdujące się na klapce wlewu paliwa, na słupku lub w innych miejscach samochodu. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa spalanie, ryzyko złapania gumy i powoduje szybsze zużycie opon. Jeśli będzie ono jednak za wysokie, parametry jezdne opony zostaną obniżone, dlatego sprawdzaj regularnie, szczególnie przed dłuższą wycieczką, ciśnienie na stacji benzynowej, a także stan zużycia bieżnika.

Sprawdzaj stan techniczny samochodu, wymieniaj filtry i płyny eksploatacyjne.

Posiadanie samochodu zobowiązuje cię do przeprowadzania badań technicznych. Niestety, jazda bez ważnego przeglądu może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz przyznaniem mandatu w wysokości 50 zł. Badania techniczne przeprowadzisz w odpowiednich stacjach kontroli pojazdów. Poza tym pamiętaj o corocznych przeglądach w serwisie samochodowym, które różnią się znacząco od tych ze stacji kontroli pojazdów. Przeglądy na serwisie mogą obejmować różny zakres czynności w zależności od okresu i przebiegu auta, większość producentów nakazuje zgłaszać się na takie przeglądy raz do roku lub po przekroczeniu określonego przebiegu najczęściej co 15-20 tyś km. Zazwyczaj wymienia się olej z filtrem i wykonuje podstawową inspekcję stanu technicznego, natomiast większe kontrole, dotyczą kontroli kluczowych podzespołów, do których należą: układ hamulcowy, napędowy, zawieszenia oraz elektryczny. Koszt takiego badania w przypadku samochodu osobowego wynosi około 100 zł. Jeśli producent nie nakazuje inaczej to co 15-20 tysięcy km powinieneś również wymienić filtr powietrza, a co 30-40 tysięcy km – filtr paliwa, które mają duży wpływ na sprawność silnika. Większość pojazdów posiada również filtr kabinowy, który, jeśli producent nie mówi inaczej, warto wymieniać jak olej, czyli raz do roku lub co 15-20 tyś. Jeśli posiadamy klimatyzację to dobrą praktyką jest też dezynfekowanie kabiny oraz układu wentylacji każdorazowo przy wymianie filtra kabinowego. Jak jesteśmy przy klimatyzacji należy również pamiętać, że ten układ wymaga przeglądu co 2 lata. Do często zapominanych punktów należy również wymiana płynu hamulcowego, która u większości producentów zalecana jest również co 2 lata lub co 40 tyś km.

Reaguj w porę na nieprawidłowości silnika

Prawidłowa eksploatacja silnika wymaga również od ciebie rozpoznania awarii, które mogą uniemożliwiać dalszą jazdę. Pamiętaj, świecące kontrolki w kolorze czerwonym nakazują zatrzymanie pojazdu i skontrolowanie a żółte/pomarańczowe w większości informują o usterce, z którą można dojechać na serwis.  Poza kontrolkami należy również zwracać uwagę na różne nietypowe zachowania silnika np. nierównomierna praca pod obciążeniem oraz na wolnych obrotach, a także drgania podczas jazdy. Pamiętaj, że wszystkie niepokojące odgłosy silnika wymagają sprawdzenia i usunięcia ich przyczyn. Zwracaj również uwagę na stuki i różne dźwięki podczas jazdy na nierównościach, na nietypowe zachowanie podczas hamowania, typu hałasy, wibracje lub ściąganie auta na bok. Aby podróżować bezpiecznie, każde z tych objawów powinno się sprawdzić w serwisie – podkreśla właściciel serwisu samochodowego P’Mix Moto Punkt – warsztatu oferującego łatwy dostęp do auto części wielu renomowanych producentów oraz profesjonalny auto serwis, w którym pracują wyszkoleni mechanicy.

śr. ocena 4.5 / głosów 6