Jak powstają nadruki na torbach papierowych?

Torby papierowe z nadrukiem to świetny sposób na szybkie i wygodne zapakowanie okolicznościowego upominku, jak również doskonała forma reklamy przedsiębiorstwa, które umieszcza na powierzchni takiego praktycznego przedmiotu swoją nazwę, logo czy dane kontaktowe. Jak jednak właściwie powstają tego typu zadruki? Przecież torba nie jest zwykłym arkuszem, który można włożyć do zwykłej drukarki…

Zacznijmy od tego, że nadruki na torbach wykonać można w co najmniej kilku różnych technologiach. Do najczęściej spotykanych należą: sitodruk, fleksografia i offset. Niezależnie jednak od wybranej metody cały proces rozpoczyna się od przygotowania projektu, który musi uwzględniać docelowy format torby i obszar zadruku. Na tym etapie należy też podjąć decyzje dotyczące nakładu i liczby kolorów. Od tych wszystkich parametrów bowiem potrafi być uzależniony wybór odpowiedniej techniki druku.

Fleksodruk

Fleksografia pozwala na przykład na zadrukowanie całej powierzchni torby dzięki zastosowaniu elastycznej matrycy fotopolimerowej. Stworzenie tej ostatniej jest zasadniczo procesem niestety dość skomplikowanym i stosunkowo kosztownym, dlatego fleksografia opłaca się najbardziej przy nakładach liczących co najmniej tysiące sztuk. W najbliższej przyszłości być może się to zmieni w związku z upowszechnieniem drukarek 3D, obecnie jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest druk offsetowy.

Offset

W tym wypadku matryca wykonana jest z aluminium i pokryta gumowym obciągiem. Na te jej miejsca, które odpowiadać mają obszarom zadrukowanym, nanosi się farbę, na pozostałe zaś – specjalny roztwór hydrofobowy. Zanim farba trafi na podłoże, nałożona zostaje najpierw na tzw. wałek formowy, skąd trafia na wałek gumowy, do którego podłoże to dociskane jest wałkiem dociskowym. Nic więc dziwnego, że druk offsetowy często nazywany jest drukiem pośrednim.

Każdy kolor z palety CMYK ma swój własny zespół takich wałków, a mieszanie barw we właściwych proporcjach możliwe jest dzięki temu, że na matrycy istnieją różniące się rozmiarami tzw. punkty rastrowe, które przechwytują farbę – tłumaczy specjalista z drukarni GRIST99. – Pozwala to uzyskać praktycznie dowolny odcień – podsumowuje. W druku offsetowym da się ponadto zastosować rozmaite zdobienia, takie jak złocenia, lakier czy laminat (błyszczący bądź matowy).

Sitodruk

Zadrukowane arkusze papieru trafiają następnie pod sztancę, która zgodnie z przygotowanym uprzednio wykrojnikiem wycina precyzyjnie obrysy toreb. W przypadku sitodruku natomiast arkusz musi być wysztancowany wcześniej. Metoda ta wybierana jest przy najmniejszych nakładach, gdzie opisane wyżej technologie okazują się mniej opłacalne, podczas gdy tutaj cena zależy przede wszystkim od liczby kolorów zadruku.

Dla każdego z nich bowiem osobno przygotowuje się specjalną kliszę, naświetlaną następnie na siatce, której sitodruk zawdzięcza swą nazwę. Niektóre miejsca tak powstałej matrycy pokryte zostają utwardzoną podczas naświetlania emulsją, w procesie drukowania farbę przeciska się zaś na podłoże przez pozostałe obszary. Po wyschnięciu arkusze są składane, ewentualnie wzmacniane i klejone tak, aby uzyskać kształt torby. Na koniec wykonuje się dziurki, przez które przewlec można sznureczki pełniące funkcję uchwytów do noszenia.

śr. ocena 5 / głosów 5